6 pažintinių ekskursijų moksleiviams organizavimas

Atnaujinta

Pranešimas

Moksleivių konkursą laimėjusių mokyklų moksleiviai lankėsi ES paramą aplinkosauginiams projektams gavusiuose objektuose. 5 – 10 klasių moksleiviai pildė internete paskelbtą anketą ir atsakė į anketos klausimus aplinkosaugos, ekologijos, aplinkos tausojimo, ekologiško gyvenimo būdo srityse.

Šiame Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros organizuotame konkurse buvo išrinktos šešios mokyklos iš visos Lietuvos, kurioms atiteko ekskursijos į ES paramos lėšomis atnaujintus objektus – UAB „Kretingos vandenys“ Vydmantų ir Salantų nuotekų valyklas, Druskininkų miesto nuotekų valyklą bei Alytaus Takniškių sąvartyną.

Geriausiai konkurse pasirodė ir ekskursijas laimėjo: Tauragės rajono Žygaičių gimnazija, Vilniaus rajono Paberžės „Verdenės“ vidurinė mokykla, Šiaulių rajono Kuršėnų „Daugėlių“ pagrindinė mokykla, Kelmės „Aukuro“ vidurinė mokykla, Vilniaus „Žemynos“ gimnazija ir Šilutės rajono Vainuto vidurinė mokykla. Konkurse dalyvavo net 282 mokyklų mokiniai, kurie užpildė apie 9000 anketų.

Vilniaus Žemynos gimnazijos moksleiviai aplankė Alytaus regiono komunalinių atliekų Takniškių sąvartyną, kuris buvo įkurtas gavus paramą iš ES struktūrinių fondų.

Moksleiviams UAB „Alytaus regioninio atliekų tvarkymo centro“ darbuotojai papasakojo, kaip įrengtas Takniškių sąvartynas. Moksleiviai apžiūrėjo atliekų filtrato surinkimo, nuvedimo bei atliekų kaupo paviršinių nuotekų nuvedimo sistemas. Europos Sąjungos finansuojamas projektas padėjo sukurti tokią atliekų tvarkymo sistemą, kuri atitinka Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktus. Projekto vertė – beveik 27 mln. Lt, iš kurių 66 proc. yra ES Sanglaudos fondo parama.

Moksleiviai stebėjosi tik vos juntamu atliekų skleidžiamu kvapu, apžiūrėjo sąvartyne susirenkančio vandens valyklą. Taip pat apžiūrėjo įrenginius, kurių pagalba vanduo tampa vėl švarus ir patenka į aplinką. Į sąvartyną patenkančios žaliosios atliekos, atskiriamos nuo kitų ir patenka į kompostavimo aikšteles, kur iš jų gaminamas kompostas. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro techninis inžinierius Benius Motiejūnas gimnazistams papasakojo apie sąvartyne vykdomas akcijas, kai gyventojai skatinami pristatyti seną buitinę techniką, o mainais už tai gali gauti komposto, kurį panaudoja kaip trąšas žemės ūkiuose.

Moksleiviams papasakojo, kokie kiekiai atliekų pakliūva per dieną į sąvartyną, kurios galbūt galėjo į jį nepatekti, jei atliekos būtų rūšiuojamos, o po to perdirbtos. Ne vieną moksleivį tai privertė susimąstyti, nes sužinojo, jog šiukšlių tvarkymas brangiai kainuoja. Šiukšlindami ir nerūšiuodami atliekų brangiai sumokame, vietoj to, kad perdirbtos atliekos neterštų aplinkos ir duotų naudą dar kartą.

Po apsilankymo Takniškių sąvartyne, moksleiviai nuo Merkinės piliakalnio grožėjosi Dzūkijos gamta, lankėsi Dzūkijos nacionalinio parko direkcijoje. Čia jie susipažino su išskirtine Čepkelių rezervato augmenija ir gyvūnija, o etnografinėje sodyboje susipažino su kulinariniu paveldu ir ragavo dzūkiškų patiekalų.

„Sąvartynas ir gražiausi Lietuvos kampeliai“ – ekskursijos metu patirti įspūdžiai ne vieną moksleivį privertė susimąstyti prieš išmetant šiukšles į aplinką. Juk nei vienas nenorime gyventi dideliame sąvartyne, kuris gali būti visa mūsų šalis. Jei nerūšiuosime – netaupysime vartodami.


Vilniaus „Žemynos“ gimnazijos moksleiviai Alytaus rajono Takniškių sąvartyne