Spausdinti

Atliekų tvarkymo vadovas garažų bendrijoms

Atnaujinta: 2020-07-03

  • Garažų bendrijų nariai tvarkydami susidariusias atliekas turi naudotis prie garažų bendrijos įvažiavimo esančiais 1 100 l talpos mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių) atliekų ir rūšiavimo (popieriui, plastikui, stiklui) konteineriais.
  • Bendro naudojimo konteineriai plaunami ir dezinfekuojami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį šiltuoju metų laiku.
  • Mišrios komunalinės atliekos iš garažų bendrijų renkamos kartu su gyventojų atliekomis: šiltuoju metų laiku (gegužė - rugsėjis) - 2 kartus per mėnesį, šaltuoju laiku (spalis – balandis) – 1 kartą per mėnesį. Popieriaus, stiklo, plastiko atliekos iš varpelių vežamos tokiu pačiu dažnumu kaip ir iš gyventojų.
  • Mišrių komunalinių atliekų ir atliekų iš rūšiavimo varpelių surinkimo grafikai pateikti čia.
  • Į mišrių komunalinių atliekų konteinerius negalima mesti ar šalia palikti automobilių remonto atliekų (padangos, filtrai, tepalai ir kt.), automobilių dalių (bamperiai, sėdynės, stiklai ir kt.). Šios ir kitos į mišrių komunalinių ir rūšiavimo konteinerius netinkamos mesti atliekos, turi būti pristatytos į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kitas nustatytas vietas.
  • Garažų bendrijų nariai, kurie garažuose nevykdo komercinės veiklos, atliekas į didelių gabaritų gabaritų aikšteles gali pristatyti nemokamai, o iš bendrijų narių, vykdančių komercinę veiklą ar teikiančių tam tikras paslaugas, atliekos didelių gabaritų aikštelėse priimamos pagal nustatytus tarifus kaip iš įmonių, nurodant įmonės rekvizitus ar sudarant atliekų tvarkymo sutartį.
  • Aikštelių adresus rasite čia.
  • Už netinkamai tvarkomas atliekas yra taikomos piniginės baudos iki 579 eur.

Automobilių priežiūros, remonto atliekos - akumuliatoriai, panaudoti tepalai, tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos, panaudotos šluostės, antifrizo, langų valiklio bakeliai, salono priežiūros priemonės, bamperiai, sėdynės, stiklai, kitos dalys.

Šios atliekos iš fizinių garažų bendrijų narių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse priimamos nemokamai, iš komercine veikla užsiimančių bendrijų narių – už nustatytą mokestį. 

Aikštelių adresus rasite čia.

Automobilių priežiūros, remonto atliekų priėmimo įkainius juridiniams garažų bendrijų nariams rasite čia.

Įvairaus dydžio išeikvotos baterijos yra pavojinga atlieka ir turi būti metamos į specialias prekybos centruose, viešose įstaigose esančias dėžutes arba pristatytos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kur iš fizinių bendrijos narių priimamos nemokamai, iš juridinių – už nustatytą mokestį.

Aikštelių adresus rasite čia.

Išeikvotų baterijų priėmimo įkainius juridiniams garažų bendrijų nariams rasite čia.

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekos - nereikalinga stambi ir smulki buitinė technika, IT ir telekomunikacinė įranga, vaizdo technika, apšvietimo įranga, elektriniai ir elektroniniai įrankiai, elektroniniai žaislai, laisvalaikio, sporto įranga ir kita elektronikos komponentų turinti įranga ar technika, videokasetės, fotojuostelės, CD, DVD ir LP plokštelės, laidai, kabeliai, šventinės girliandos.

Panaudotos elektros lemputės (kaitrinės, halogeninės ir kt.) priimamos jų prekybos vietoje.

Neišardytos, pilnos komplektacijos EEĮ atliekos nemokamai priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Aikštelių adresus rasite čia.

Už EEĮ išleidimą į rinką ir susidariusių atliekų surinkimą yra atsakingos gamintojų ir importuotojų organizacijos, kurios atliekas paima paskambinus nurodytu telefonu, užpildžius specialią elektroninę užsakymo formą ar specialiose vietose, kurios dažniausiai randasi prekybos centruose ar parduotuvėse.

Pavojingos atliekos - išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai, pasenę buities chemijos produktai, lakų, dažų, klijų, tirpiklių, skiediklių atliekos, tara nuo dažų, ploviklių, cheminių medžiagų, panaudoti tepalai, tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos, statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis medžiagomis (pvz. asbestu), gyvsidabrio turinčios atliekos (termometrai, liuminescensinės lempos), švirkštai, augalų apsaugos priemonių, agrochemijos atliekos, pasenę gesintuvai, aerozolių balionėliai, kitos pavojingos buities atliekos.

Švirkštai ir gyvsidabrio termometrai tvarkomi kaip medicininės atliekos.

Pavojingos atliekos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse iš gyventojų priimamos nemokamai.

Pavojingų atliekų pristatymo į aikštelę tvarką rasite čia.

Aikštelių adresus rasite čia.

Naudotos padangos - naudotos automobilių, motociklų, motorolerių, dviračių padangos.

Variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusios netinkamos naudoti padangos turi būti paliekamos variklinių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą atliekančioms įmonėms teisės aktų nustatyta tvarka.

Naudotos lengvųjų automobilių padangos iš gyventojų nemokamai priimamos ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse - ne daugiau kaip 4 padangų komplektas per metus. Sunkiasvorių transporto priemonių (traktorių, sunkvežimių ir kt.) padangos tiek iš gyventojų, tiek iš įmonių priimamos už nustatytą mokestį.

Aikštelių adresus rasite čia.

Didelių gabaritų atliekos - seni baldai  (kėdės, lovos, spintos, stalai, komodos ir kt.), langai, durys, dviračiai, kilimai, radiatoriai, automobilinės kėdutės, vežimėliai, talpos, didelių matmenų pakuotė ar antrinės žaliavos ir kitos buityje susidarančios didelių matmenų atliekos.

Draudžiama didelių gabaritų atliekas mesti į mišrių komunalinių atliekų, rūšiavimo konteinerius ar palikti šalia jų. Gyventojai didelių gabaritų atliekas privalo pristatyti į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kur jos iš gyventojų priimamos nemokamai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Statybos ir griovimo atliekos – atliekos, susidarančios atliekant smulkius patalpų statybos (griovimo) ar remonto darbus, kuriems vykdyti teisės aktų nustatyta tvarka nėra privalomas statybos leidimas ar rašytinis pritarimas statinio projektui.

Prie statybinių atliekų priskiriamas betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai ir betoniniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.).
 

Statybos ir remonto atliekas draudžiama mesti į mišrių komunalinių ar rūšiavimo konteinerius ar palikti šalia jų. Šios atliekos turi būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Gyventojai gali į aikštelę vienu metu nemokamai pristatyti ne daugiau kaip 300 kg statybos ir griovimo atliekų.

Aikštelių adresus rasite čia.

Statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis atliekomis, pvz. asbesto turinčios atliekos, privalo būti atskirtos nuo kitų komunalinių atliekų jų susidarymo vietoje, sudėtos į patvarius maišus ar dėžes ir pristatytos į inertinių atliekų apdorojimo aikštelę su asbesto šalinimo sekcija. Gyventojai asbesto turinčias atliekas už nustatytą mokestį gali patys pristatyti į inertinių atliekų apdorojimo aikštelę (Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r., tel. nr. (8 315) 50 331, el. p. aldona.pilveliene@alytausratc.lt) arba kreiptis į atliekas vežančią įmonę. 
Atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia.

Šiferis kaip asbesto turinti atlieka už nustatytą mokestį priimama tik inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje su asbesto šalinimo sekcija adresu Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r. (tel. 8 315 50331, el. p. savartynas@alytausratc.lt).

Gyventojai į aikštelę šiferį gali pristatyti patysarba kreiptis į atliekas vežančią įmonę.

Atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia.

Šiferio priėmimo tvarką inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje rasite čia, priėmimo įkainiai pateikti čia.

Metalo atliekos turi būti metamos į plastiko konteinerį - varpelį: konservų dėžutės, skardinės nuo gėrimų, aliuminio lėkštės, metalinės kepimo skardos, puodai, stalo įrankiai, metaliniai dangteliai, dėžutes, folija, kitos buityje susidarančios metalinės pakuotės atliekos.

Užstatinė metalinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Negalima mesti: 
aerozolio flakonėlių nuo plaukų lako, oro gaiviklio ir kt. buityje naudojamų priemonių – tai pavojinga atlieka.

Svarbu: jeigu metalo atliekų gabaritai netinka plastiko konteineriams, jas reikia tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikšteles. 

Į plastikui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: plastikiniai gėrimų, aliejaus buteliai, Tetra Pak pakuotės, plastikiniai indeliai nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, polietileno plėvelė, kita plastikinė maisto ir kitų gaminių pakuotė, plastikiniai žaislai (be elektronikos priedų), indai, plastikiniai rašikliai, putplastis, plastikiniai kamšteliai, dangteliai.

Užstatinė plastikinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus; jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Negalima mesti: 
Tepalo bakelių, taros nuo dažų ir antifrizo - pavojinga atlieka;
Pakuočių su turinio likučiais - užterš kitas atliekas, todėl prieš metant į konteinerį reikia pašalinti pakuotės likučius.
Žaislų iš plastiko su elektroniniais įtaisais – elektros ir elektroninės įrangos atlieka;
Plastikinių medicinos gaminių bei priemonių – medicininė atlieka.  Videokasečių, fotojuostelių, CD, DVD ir LP plokštelių – elektroninės įrangos atlieka;
Skutimosi peiliukų, dantų šepetėlių - mišri komunalinė atlieka.

Nuo plastiko pakuočių nebūtina nusukti kamštelių, nuimti žiedelio. Rekomenduojama, jei įmanoma, suspausti pakuotę ar tarą, kad kuo mažiau užimtų vietos konteineryje. Plastiko pakuotės išplauti nebūtina, užtenka pašalinti turinį, kad neužterštų kitų atliekų.

Svarbu: jeigu plastiko atliekų gabaritai netinka plastiko konteineriams, jas reikia susmulkinti, suspausti arba tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Aikštelių adresus rasite čia.

Į popieriui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: žurnalai, laikraščiai, pakavimo popierius, kartoninės dėžutės, gofruoto kartono dėžės, žurnalai, kiti spaudiniai, lankstinukai, vokai, skrajutės, spaudos ir rašomasis popierius.

Knygas galima mesti į popieriaus konteinerį, tačiau geriau ir naudingiau jas padovanoti bibliotekai.

Popierius turi būti sausas, neriebaluotas ir švarus, dėžutės – išlankstytos.

Negalima mesti:
Tapetų – statybos ir remonto atlieka;
Servetėlių, popierinių nosinių, rankšluosčių tualetinio popieriaus, sauskelnių – mišri komunalinė atlieka;
„Traškių, blizgančių“ pakelių, popierėlių nuo traškučių, ledų, saldainių, sūrelių – plastiko atlieka;
Supelijusio ir riebaluoto popieriaus (pvz. dėžutės nuo picos) – mišri komunalinė atlieka; 
Tetra Pak pakuotės (sultims, pienui) – plastiko atlieka.

Svarbu: jeigu popieriaus atliekų gabaritai netinka popieriaus konteineriams, jas reikia susmulkinti arba tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. 

Aikštelių adresus rasite čia.

Į stiklui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: stikliniai buteliai (nuo padažų, aliejaus, gėrimų ir kt.), stiklainiai, stiklo indai, stikliniai kvepalų buteliukai, įvairaus dydžio stiklo duženos.

Užstatinė stiklinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Negalima mesti: 
Porceliano duženų – mišri komunalinė atlieka;
Elektros lempučių – elektronikos atlieka;
Dažais ar tepalais užteršta stiklinė tara – pavojinga atlieka;
Ampulių, stiklinių vaistų buteliukų – medicininė atlieka ir nenaudojami vaistai;
Keramikos, veidrodžių šukių - mišri komunalinė atlieka;
Automobilių stiklų, lempų, armuoto stiklo bei stiklo lakštų – reikia pristatyti į didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelę. 

Stiklinė tara turi būti be maisto, skysčių likučių, pageidautina, bet  nebūtina nuimti žiedelius, kamštelius ir foliją; nėra būtina išplauti tarą ar pašalinti etiketes.

Svarbu: jeigu stiklo atliekų gabaritai netinka stiklo konteineriams, jas reikia tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Aikštelių adresus rasite čia.

 
 
Tekstilės atliekos - nenaudojama patalynė, rankšluosčiai, užtiesalai, užuolaidos, šluostės, drabužiai, avalynė.
Nesant galimybės šių atliekų perduoti labdaros organizacijoms, padovanoti, išmainyti arba, jei atliekos labai prastos kokybės (pvz. suteptos, supeliję, sutrūniję, sunešiotos), šias atliekas galima nemokamai pristatyti į artimiausią didelių gabaritų aikštelę ar mesti į mišrių atliekų konteinerį. 
 
Mišrios komunalinės (po rūšiavimo likusios) atliekos - sauskelnės, tualetinis popierius, vienkartinės nosinės, kitos asmens higienos priemonės, popieriniai rankšluosčiai, servetėlės,drabužiai, tekstilės gaminiai, avalynė, pelenai (šalti), sąšlavos, maisto atliekos, panaudotos virtuvinės, dušo kempinės, panaudoti skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai, lipni juosta, porceliano, keramikos, veidrodžių duženos, supelijęs, riebaluotas popierius, naminių gyvūnėlių pakratai, kraikas, užpildyti dulkių siurblių maišeliai ir kitos po rūšiavimo likusios atliekos.
 
Šios atliekos turi būti metamos tik į mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių) atliekų konteinerius.
 
Mišrias komunalines atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia arba ant konteinerio užklijuoto informacinio lapelio.