Spausdinti

Atliekų tvarkymo vadovas sodų bendrijoms

Atnaujinta: 2020-07-03

  • Sodų bendrijų nariai tvarkydami susidariusias atliekas turi naudotis dažniausiai prie sodų bendrijos įvažiavimo esančiais 1 100 l talpos mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių) ir rūšiavimo (popieriui, plastikui, stiklui) konteineriais.
  • Bendro naudojimo konteineriai plaunami ir dezinfekuojami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį šiltuoju metų laiku.
  • Mišrios komunalinės atliekos iš sodų bendrijų renkamos kartu su gyventojų atliekomis. Iš rūšiavimo varpelių atliekos vežamos taip pat tokiu pačiu dažnumu kaip ir iš gyventojų.
  • Atliekų surinkimo grafikus iš mišrių komunalinių atliekų ir rūšiavimo konteinerių rasite čia.
  • Žaliosios atliekos turi būti kompostuojamos tam skirtoje sodų bendrijos valdos vietoje arba bendruose kelių sodo valdų kompostavimo įrenginiuose su kitomis rekomenduojamomis kompostuoti atliekomis.
  • Jei bendrijų nariai neturi galimybių kompostuoti sodų valdų teritorijoje, atskirtas žaliąsias atliekas reikia pristatyti į artimiausią žaliųjų atliekų kompostavimo arba didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
  • Kitos atliekos (seni baldai, statybos ir griovimo atliekos, elektronika ir kt.) turi būti pristatytos į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kitas nustatytas vietas.
  • Aikštelių adresus rasite čia.
  • Už netinkamai tvarkomas atliekas yra taikomos piniginės baudos iki 579 eur.

Į plastikui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: plastikiniai gėrimų, aliejaus buteliai, Tetra Pak pakuotės, plastikiniai indeliai nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, polietileno plėvelė, kita plastikinė maisto ir kitų gaminių pakuotė, plastikiniai žaislai (be elektronikos priedų), indai, plastikiniai rašikliai, putplastis, plastikiniai kamšteliai, dangteliai.

Užstatinė plastikinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus; jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Negalima mesti: 
Tepalo bakelių, taros nuo dažų ir antifrizo - pavojinga atlieka;
Pakuočių su turinio likučiais - užterš kitas atliekas, todėl prieš metant į konteinerį reikia pašalinti pakuotės likučius.
Žaislų iš plastiko su elektroniniais įtaisais – elektros ir elektroninės įrangos atlieka;
Plastikinių medicinos gaminių bei priemonių – medicininė atlieka.  Videokasečių, fotojuostelių, CD, DVD ir LP plokštelių – elektroninės įrangos atlieka;
Skutimosi peiliukų, dantų šepetėlių - mišri komunalinė atlieka.
Nuo plastiko pakuočių nebūtina nusukti kamštelių, nuimti žiedelio. Rekomenduojama, jei įmanoma, suspausti pakuotę ar tarą, kad kuo mažiau užimtų vietos konteineryje. Plastiko pakuotės išplauti nebūtina, užtenka pašalinti turinį, kad neužterštų kitų atliekų.
Svarbu: jeigu plastiko atliekų gabaritai netinka plastiko konteineriams, jas reikia susmulkinti, suspausti arba tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Aikštelių adresus rasite čia.

Į popieriui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: žurnalai, laikraščiai, pakavimo popierius, kartoninės dėžutės, gofruoto kartono dėžės, žurnalai, kiti spaudiniai, lankstinukai, vokai, skrajutės, spaudos ir rašomasis popierius.

Knygas galima mesti į popieriaus konteinerį, tačiau geriau ir naudingiau jas padovanoti bibliotekai.

Popierius turi būti sausas, neriebaluotas ir švarus, dėžutės – išlankstytos.

Negalima mesti:
Tapetų – statybos ir remonto atlieka;
Servetėlių, popierinių nosinių, rankšluosčių tualetinio popieriaus, sauskelnių – mišri komunalinė atlieka;
„Traškių, blizgančių“ pakelių, popierėlių nuo traškučių, ledų, saldainių, sūrelių – plastiko atlieka;
Supelijusio ir riebaluoto popieriaus (pvz. dėžutės nuo picos) – mišri komunalinė atlieka; 
Tetra Pak pakuotės (sultims, pienui) – plastiko atlieka.

Svarbu: jeigu popieriaus atliekų gabaritai netinka popieriaus konteineriams, jas reikia susmulkinti arba tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. 

Aikštelių adresus rasite čia.

Į stiklui skirtą konteinerį - varpelį tinkamos mesti atliekos: stikliniai buteliai (nuo padažų, aliejaus, gėrimų ir kt.), stiklainiai, stiklo indai, stikliniai kvepalų buteliukai, įvairaus dydžio stiklo duženos.
Užstatinė stiklinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.
Negalima mesti: 
Porceliano duženų – mišri komunalinė atlieka;
Elektros lempučių – elektronikos atlieka;
Dažais ar tepalais užteršta stiklinė tara – pavojinga atlieka;
Ampulių, stiklinių vaistų buteliukų – medicininė atlieka ir nenaudojami vaistai;
Keramikos, veidrodžių šukių - mišri komunalinė atlieka;
Automobilių stiklų, lempų, armuoto stiklo bei stiklo lakštų – reikia pristatyti į didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelę. 

Stiklinė tara turi būti be maisto, skysčių likučių, pageidautina, bet  nebūtina nuimti žiedelius, kamštelius ir foliją; nėra būtina išplauti tarą ar pašalinti etiketes.

Svarbu: jeigu stiklo atliekų gabaritai netinka stiklo konteineriams, jas reikia tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Aikštelių adresus rasite čia.

 
 

Metalo atliekos turi būti metamos į plastiko konteinerį - varpelį: konservų dėžutės, skardinės nuo gėrimų, aliuminio lėkštės, metalinės kepimo skardos, puodai, stalo įrankiai, metaliniai dangteliai, dėžutes, folija, kitos buityje susidarančios metalinės pakuotės atliekos.

Užstatinė metalinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Negalima mesti: 
aerozolio flakonėlių nuo plaukų lako, oro gaiviklio ir kt. buityje naudojamų priemonių – tai pavojinga atlieka.

Svarbu: jeigu metalo atliekų gabaritai netinka plastiko konteineriams, jas reikia tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikšteles. 

Didelių gabaritų atliekos - seni baldai  (kėdės, lovos, spintos, stalai, komodos ir kt.), langai, durys, dviračiai, kilimai, radiatoriai, automobilinės kėdutės, vežimėliai, talpos, didelių matmenų pakuotė ar antrinės žaliavos ir kitos buityje susidarančios didelių matmenų atliekos.

Draudžiama didelių gabaritų atliekas mesti į mišrių komunalinių atliekų, rūšiavimo konteinerius ar palikti šalia jų. Gyventojai didelių gabaritų atliekas privalo pristatyti į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, kur jos iš gyventojų priimamos nemokamai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Statybos ir griovimo atliekos – atliekos, susidarančios atliekant smulkius patalpų statybos (griovimo) ar remonto darbus, kuriems vykdyti teisės aktų nustatyta tvarka nėra privalomas statybos leidimas ar rašytinis pritarimas statinio projektui.

Prie statybinių atliekų priskiriamas betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai ir betoniniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.).
 

Statybos ir remonto atliekas draudžiama mesti į mišrių komunalinių ar rūšiavimo konteinerius ar palikti šalia jų. Šios atliekos turi būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Gyventojai gali į aikštelę vienu metu nemokamai pristatyti ne daugiau kaip 300 kg statybos ir griovimo atliekų.

Aikštelių adresus rasite čia.

Statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis atliekomis, pvz. asbesto turinčios atliekos, privalo būti atskirtos nuo kitų komunalinių atliekų jų susidarymo vietoje, sudėtos į patvarius maišus ar dėžes ir pristatytos į inertinių atliekų apdorojimo aikštelę su asbesto šalinimo sekcija. Gyventojai asbesto turinčias atliekas už nustatytą mokestį gali patys pristatyti į inertinių atliekų apdorojimo aikštelę (Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r., tel. nr. (8 315) 50 331, el. p. aldona.pilveliene@alytausratc.lt) arba kreiptis į atliekas vežančią įmonę. 
Atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia.

Augalinės kilmės maisto atliekos - vaisių ir daržovių gabaliukai, žievės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, termiškai apdorotos daržovės ir vaisiai.

Gyvūninės kilmės maisto atliekos - mėsa, žuvis, riebalai, kaulai, pieno produktai.

Augalinės kilmės, termiškai neapdorotos maisto atliekos turi būti kompostuojamos sodų valdoje. Taip pat šios atliekos iš gyventojų nemokamai priimamos kompostavimo arba didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Gyvūninės kilmės maisto atliekos gali būti metamos į mišrių atliekų konteinerį.

Svarbu: susidarius dideliems kiekiams maisto atliekų (pvz. sandėliuke prisikaupė daug konservuotų produktų ir norima juos išmesti), pageidautina jas pristatyti į artimiausią kompostavimo arba didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Aikštelių adresus rasite čia.

Kompostavimo namuose vadovą rasite čia. 

Žaliosios atliekos - augalų lapai, stiebai, nupjauta žolė, smulkios šakos, kankorėžiai, gilės, spygliai, piktžolės, sena vazonų žemė, sodo, daržo derliaus perteklius, kalėdinės eglutės ar jų šakos turi būti kompostuojamos namų valdoje.

Taip pat šios atliekos iš gyventojų nemokamai priimamos kompostavimo arba didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Svarbu: sąšlavos – mišri komunalinė atlieka.

Aikštelių adresus rasite čia.

Kompostavimo namuose vadovą rasite čia. 

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekos - nereikalinga stambi ir smulki buitinė technika, IT ir telekomunikacinė įranga, vaizdo technika, apšvietimo įranga, elektriniai ir elektroniniai įrankiai, elektroniniai žaislai, laisvalaikio, sporto įranga ir kita elektronikos komponentų turinti įranga ar technika, videokasetės, fotojuostelės, CD, DVD ir LP plokštelės, laidai, kabeliai, šventinės girliandos.

Panaudotos elektros lemputės (kaitrinės, halogeninės ir kt.) priimamos jų prekybos vietoje.

Neišardytos, pilnos komplektacijos EEĮ atliekos nemokamai priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Aikštelių adresus rasite čia.

Už EEĮ išleidimą į rinką ir susidariusių atliekų surinkimą yra atsakingos gamintojų ir importuotojų organizacijos, kurios atliekas paima paskambinus nurodytu telefonu, užpildžius specialią elektroninę veriją ar specialiose vietose, kurios dažniausiai randasi prekybos centruose ar parduotuvėse.

Tekstilės atliekos - nenaudojama patalynė, rankšluosčiai, užtiesalai, užuolaidos, šluostės, drabužiai, avalynė.

Nesant galimybės šių atliekų perduoti labdaros organizacijoms, padovanoti, išmainyti arba, jei atliekos labai prastos kokybės (pvz. suteptos, supeliję, sutrūniję, sunešiotos), šias atliekas galima nemokamai pristatyti į artimiausią didelių gabaritų aikštelę ar mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Aikštelių adresus rasite čia.

Naudotos padangos - naudotos automobilių, motociklų, motorolerių, dviračių padangos.

Variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusios netinkamos naudoti padangos turi būti paliekamos variklinių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą atliekančioms įmonėms teisės aktų nustatyta tvarka.

Naudotos lengvųjų automobilių padangos iš gyventojų nemokamai priimamos ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse - ne daugiau kaip 4 padangų komplektas per metus. Sunkiasvorių transporto priemonių (traktorių, sunkvežimių ir kt.) padangos tiek iš gyventojų, tiek iš įmonių priimamos už nustatytą mokestį.

Aikštelių adresus rasite čia.

Pavojingos atliekos - išeikvotos baterijos ir akumuliatoriai, pasenę buities chemijos produktai, lakų, dažų, klijų, tirpiklių, skiediklių atliekos, tara nuo dažų, ploviklių, cheminių medžiagų, panaudoti tepalai, tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos, statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis medžiagomis (pvz. asbestu), gyvsidabrio turinčios atliekos (termometrai, liuminescensinės lempos), švirkštai, augalų apsaugos priemonių, agrochemijos atliekos, pasenę gesintuvai, aerozolių balionėliai, kitos pavojingos buities atliekos.

Švirkštai ir gyvsidabrio termometrai tvarkomi kaip medicininės atliekos.

Pavojingos atliekos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse iš gyventojų priimamos nemokamai.

Pavojingų atliekų pristatymo į aikštelę tvarką rasite čia.

Aikštelių adresus rasite čia.

Įvairaus dydžio išeikvotos baterijos yra pavojingos atliekos, todėl turi būti metamos į specialias prekybos centruose, viešose įstaigose esančias dėžutes arba pristatytos į didelių gabaritų aikštelę, kur jos iš gyventojų priimamos nemokamai. 

Aikštelių adresus rasite čia.

Šiferis kaip asbesto turinti atlieka už nustatytą mokestį priimama tik inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje su asbesto šalinimo sekcija adresu Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r. (tel. 8 315 50 331, el. p. savartynas@alytausratc.lt).

Gyventojai į aikštelę šiferį gali pristatyti patysarba kreiptis į atliekas vežančią įmonę.

Atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia.

Šiferio priėmimo tvarką inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje rasite čia, priėmimo įkainiai pateikti čia.

Pasenę, nenaudojami vaistai yra pavojingos atliekos, tačiau jie nepriimami didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Juos reikia pristatyti į tais vaistais galinčią prekiauti vaistinę.

Medicininės atliekos - tvarsliava, adatos, lancetai, švirkštai, medicininės pirštinės bei kiti daiktai. Buityje susidarančios medicininės atliekos yra bet kokios atliekos, gaunamos kaip sveikatos priežiūros veiklos rezultatas namuose.
Jei sveikatos priežiūros paslaugas teikia gydytojai ar slaugytojai namuose, susidariusias medicinines atliekas jie turi patys surinkti ir išsivežti į sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje jos bus nukenksmintos arba saugomos iki atidavimo deginti.

Buityje susidarančių medicininių atliekų tvarkymas nereglamentuojamas, tačiau rekomenduojama aštrius daiktus sudėti į saugias, uždaras talpyklas, iš karto po panaudojimo. Švirkštus geriausia šalinti kartu su adata, kad nuimant adatą, nebūtų įsidūrimo rizikos. Tokią paruoštą talpyklą galima dėti į plastikinį šiukšlių maišą ir tada jau galima šalinti į mišrių atliekų konteinerį. Tokias talpas su aštriais daiktais, kol jos prisipildys iki trijų ketvirtadalių, svarbu laikyti vaikams neprieinamose vietose, kad netyčia neatsidarytų ir neįsidurtų.

Medicinines pirštines, krauju permirkusius tvarsčius sudėkite į plastikinį maišą ir saugiai užriškite, ir tik tada meskite į namuose esantį šiukšlių maišą, kuris bus metamas į mišrių atliekų konteinerį.

Sudužus gyvsidabrio termometrui, reikia surinkti gyvsidabrio rutuliukus, supilti į sandarų indą su vandeniu ir pristatyti į didelių gabaritų aikštelę kaip pavojingą atlieką. Sudužusio termometro ir surinkto gyvsidabrio negalima mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Detalesnė informacija apie buityje susidarančių medicininių atliekų tvarkymą pateikta čia

Naminių gyvūnų priežiūros atliekos - naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) pakratai, nenatūralus ir natūralus kačių, šunų kraikas, šunų bei kačių ekskrementai.

Naminių gyvūnėlių pakratai, kraikas turi būti metamas į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.

Pavedžioti išvestų gyvūnų ekskrementai sutenkami į maišelį ir metami specialius gyvūnų ekskrementų konteinerius arba, jei tokių nėra, galima mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Mišrios komunalinės (po rūšiavimo likusios) atliekos - sauskelnės, tualetinis popierius, vienkartinės nosinės, kitos asmens higienos priemonės, popieriniai rankšluosčiai, servetėlės,drabužiai, tekstilės gaminiai, avalynė, pelenai (šalti), sąšlavos, maisto atliekos, panaudotos virtuvinės, dušo kempinės, panaudoti skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai, lipni juosta, porceliano, keramikos, veidrodžių duženos, supelijęs, riebaluotas popierius, naminių gyvūnėlių pakratai, kraikas, užpildyti dulkių siurblių maišeliai ir kitos po rūšiavimo likusios atliekos.
 
Šios atliekos turi būti metamos tik į mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių) atliekų konteinerius.
 
Mišrias komunalines atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia arba ant konteinerio užklijuoto informacinio lapelio.