Spausdinti

Atliekų tvarkymo vadovas įmonėms

Atnaujinta: 2020-07-03

Antrinės žaliavos ir pakuotės

  • Iš įmonių pakuotės ir antrinės žaliavos surenkamos pagal įmonių su pakuočių atliekų surinkėjais ir tvarkytojais sudarytas sutartis. Rūšiavimo konteinerius, kitas rūšiavimo priemones įmonės turi įsigyti pačios arba tai nusimatyti su atliekų tvarkytojais sudaromose sutartyse.
  • Pakuočių atliekos ir antrinės žaliavos už nustatytą mokestį priimamos ir didelių gabaritų aikštelėse.

Plastiko atliekos - plastikiniai gėrimų, aliejaus buteliai, Tetra Pak pakuotės, plastikiniai indeliai nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, polietileno plėvelė, kita plastikinė maisto  ir ne tik pakuotė, plastikiniai žaislai, indai, plastikiniai rašikliai ir kitos plastikinės kanceliarinės ir biuro priemonės, putplastis, plastikiniai kamšteliai, dangteliai.

Prie plastiko atliekų nepriskiriama:
Plastikiniai tepalo bakeliai, taros nuo dažų ir antifrizo - pavojinga atlieka;
Žaislai iš plastiko su elektroniniais įtaisais – elektros ir elektroninės įrangos atlieka;
Videokasetės, fotojuostelės, CD, DVD ir LP plokštelių – elektroninės įrangos atlieka.

Nuo plastiko pakuočių nebūtina nusukti kamštelių, nuimti žiedelio, rekomenduojama, jei įmanoma, suspausti pakuotę ar tarą, kad kuo mažiau užimtų vietos. Plastiko taros išplauti nebūtina, užtenka pašalinti turinį, kad neužterštų kitų atliekų.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Popieriaus atliekos - žurnalai, laikraščiai, pakavimo popierius, kartoninės dėžutės, gofruoto kartono dėžės, žurnalai, kiti spaudiniai, lankstinukai, vokai, skrajutės, spaudos ir rašomasis popierius.

Knygas galima tvarkyti kaip antrinę žaliavą, tačiau geriau jas padovanoti bibliotekai.

Prie popieriaus atliekų nepriskiriama:
Tapetai – statybos ir remonto atlieka;
Servetėlės, popierinės nosinės, rankšluosčiai tualetinio popierius, sauskelnės ir higienos priemonės – mišri komunalinė atlieka;
Traškūs, blizgantys pakeliai, popierėliai nuo traškučių, ledų, saldainių, sūrelių – plastiko atlieka;
Supelijęs ir riebaluotas popieriaus (pvz. dėžutės nuo picos) – mišri komunalinė atlieka;
Tetra Pak pakuotės (sultims, pienui) – plastiko atlieka.

Popierius turi būti sausas, neriebaluotas ir švarus, dėžės – išlankstytos.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Stiklo atliekos - stikliniai buteliai (nuo padažų, aliejaus, vyno, kt. alkoholinių gėrimų ir kt.), stiklainiai, stiklo
indai, stikliniai kvepalų buteliukai, įvairaus dydžio stiklo duženos, langinis stiklas.

Prie stiklo atliekų nepriskiriama:
Porceliano duženos – mišri komunalinė atlieka;
Elektros lemputės – elektronikos atlieka;
Dažais ar tepalais užteršta stiklinė tara – pavojinga atlieka;
Keramikos, veidrodžių šukės - mišri komunalinė atlieka;
Automobilių stiklai, lempos, armuotas stiklas  – reikia pristatyti į didelių gabaritų aikštelę.

Stiklinė tara turi būti be maisto, skysčių likučių, pageidautina, bet nebūtina nuimti žiedelius, kamštelius ir foliją, popierinių etikečių pašalinti, taros išplauti nebūtina.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Metalo atliekos - konservų dėžutes, skardinės nuo gėrimų, aliuminio lėkštės, metalinės kepimo skardos, puodai, stalo įrankiai ir kiti metalo gaminiai, metaliniai dangteliai, dėžutės, folija, metalinės sąvaržėlės, segtukai, kitos kanceliarinės ir biuro priemonės.

Prie metalo atliekų nepriskiriama:
Aerozolio flakonėliai nuo plaukų lako, oro gaiviklio ir kt. aerozoliai, gesintuvai – tai pavojinga atlieka.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Gamybinės atliekos

  • Įmonės, kurių ūkinėje komercinėje veikloje susidaro gamybos atliekos, privalo jas atskirti susidarymo vietoje, nemaišyti su komunalinėmis atliekomis ir pristatyti į šių atliekų tvarkymo vietas. Įmonės gali pačios gamybines atliekas pristatyti sutvarkymui arba pagal pasirašytas sutartis šias atliekas surenka ir sutvarkymui pristato pasirinktas atliekų tvarkytojas. Gamybinės atliekos už nustatytą mokestį priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo, kompostavimo aikštelėse, Alytaus regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne, inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje su asbesto šalinimo sekcija.
  • Šiuose objektuose priimamų gamybinių atliekų sąrašą, reikalingus dokumentus ir įkainius rasite čia.

Šienainio plėvelė nėra nei antrinė žaliava, nei komunalinė atlieka ir jos negalima dėti nei į mėlynuosius, nei į žalius mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Šienainio plėvelė, kaip ir daugelis kitų žemės ūkio veikloje susidarančių atliekų, yra gamybos atliekos, kurios turi būti surenkamos ir perdirbamos atskirai ir tuo privalo pasirūpinti kiekvienas ūkininkas. Ūkininkai šienainio plėvelę bei rulonavimo tinklą privalo patys išgabenti į stambiųjų ir kitų atliekų surinkimo aikšteles arba sudaryti sutartis su atliekų vežėjais dėl plėvelės išvežimo.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Maisto atliekos - įmonės veikloje susidarę tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės atliekos. Jos turi būti atskiriamos ir perduodamos maisto atliekas renkančioms įmonėms, kurios šias atliekas pačios perdirba ar perduoda šias atliekas tvarkančioms įmonėms.

Maisto atliekas surenkančios ir tvarkančios įmonės: UAB „Horeca sprendimai“, UAB „Biodegra“, UAB „VSA Vilnius“ ir kt.

Biologiškai skaidžios atliekos iš viešbučių, motelių, restoranų, viešojo maitinimo įstaigų, mažmeninės prekybos įmonių, maisto perdirbimo įmonių, žemės ūkio produkcijos saugyklų, kurių tvarkymui nekeliami veterinariniai reikalavimai, gali būti pristatomos į kompostavimo aikšteles sutartiniais pagrindais.

Automobilių priežiūros, remonto atliekos - akumuliatoriai, panaudoti tepalai, tepalų filtrai ir kitos naftosproduktų atliekos, panaudotos šluostės, antifrizo, langų valiklio bakeliai, salono priežiūros priemonės, naudotos lengvųjų ir sunkiasvorių transporto priemonių padangos, bamperiai, sėdynės, stiklai, kitos dalys.

Variklinių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą atliekančios įmonės teisės aktų nustatyta tvarka netinkamas naudoti padangas turi perduoti naudotų padangų tvarkytojams arba gali už nustatytą mokestį pristatyti į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Statybos ir griovimo atliekos - betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keramzitbetonio, silikatiniai ir betoniniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.).

Iš įmonių užsiimančių statybų, remonto veikla, šių atliekų vežimo veikla, atliekos priimamos Alytaus regioniniame nepavojingų atliekų sąvartyne.

Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse priimamos statybinės ir griovimo atliekos, susidarančios atliekant smulkius patalpų statybos (griovimo) ar remonto darbus, kuriems vykdyti teisės aktų nustatyta tvarka nėra privalomas statybos leidimas ar rašytinis pritarimas statinio projektui ir ne daugiau kaip 300 kg vienu metu. Kitais atvejais šios atliekos turi būti pristatomos į inertinių atliekų apdorojimo aikštelę su asbesto šalinimo sekcija, Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r.

Šiferis už nustatytą mokestį priimamas tik inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje su asbesto šalinimo sekcija, Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r.

Kitos statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis atliekomis, pvz. asbesto turinčios atliekos, privalo būti atskirtos nuo kitų atliekų jų susidarymo vietoje, sudėtos į patvarius maišus ar dėžes ir už nustatytą mokestį pristatytos į inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje su asbesto šalinimo sekcija, Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo inertinių atliekų apdorojimo aikštelėje tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

 

Kitos gamybinės atliekos (pvz. tekstilės atliekos iš siuvimo įmonių) taip pat privalo būti atskirtos jų susidarymo vietoje ir pristatytos į šių atliekų tvarkymo vietas.

Alytaus regione tekstilės atliekos priimamos didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo Alytaus regioniniame sąvartyne tvarka. 

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus ir kitus kontaktus rasite čia.

 

Kitos įmonės veikloje susidarančios atliekos

  • Kitas įmonės veikloje susidarančias atliekas įmonės gali pačios pristatyti sutvarkymui arba pagal pasirašytas sutartis šias atliekas surenka ir sutvarkymui pristato pasirinktas atliekų tvarkytojas. Šios atliekos už nustatytą mokestį priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo, kompostavimo aikštelėse.
  • Šiuose objektuose priimamų atliekų sąrašą, reikalingus dokumentus ir įkainius rasite čia.

Pavojingos atliekos - pasenę buities chemijos produktai, lakų, dažų, klijų, tirpiklių, skiediklių atliekos, tara nuo dažų, ploviklių, cheminių medžiagų, statybinės ir griovimo atliekos, užterštos pavojingomis medžiagomis (pvz. asbestu), gyvsidabrio turinčios atliekos (termometrai, liuminescensinės lempos), augalų apsaugos priemonių, agrochemijos atliekos, pasenę gesintuvai, aerozolių balionėliai, panaudoti fejerverkai ir petardos, kitos pavojingos buities atliekos.

Pavojingos atliekos už nustatytą mokestį priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Pavojingų atliekų priėmimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekos - nereikalinga stambi ir smulki buitinė technika, IT ir telekomunikacinė įranga, vaizdo technika, apšvietimo įranga, elektriniai ir elektroniniai įrankiai, elektroniniai žaislai, laisvalaikio, sporto įranga ir kita elektronikos komponentų turinti įranga ar technika, videokasetės, fotojuostelės, CD, DVD ir LP plokštelės, laidai, kabeliai, šventinės girliandos.

Panaudotos elektros lemputės (kaitrinės, halogeninės ir kt.) priimamos jų prekybos vietoje.

Neišardytos, pilnos komplektacijos EEĮ atliekos priimamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Už EEĮ išleidimą į rinką ir susidariusių atliekų surinkimą atsakingos šios gamintojų ir importuotojų organizacijos, kurios atliekas paima paskambinus nurodytu telefonu, užpildžius specialią elektroninę užsakymo formą ar specialiose vietose, kurios dažniausiai randasi prekybos centruose ar parduotuvėse.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Įvairaus dydžio išeikvotos baterijos yra pavojinga atlieka ir turi būti metamos į specialias prekybos centruose, viešose įstaigose esančias dėžutes arba pristatytos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Žaliosios atliekos - augalų lapai, stiebai, nupjauta žolė, šakos, kankorėžiai, gilės, spygliai, piktžolės, sena vazonų žemė, kalėdinės eglutės ar jų šakos.

Dideli žaliųjų atliekų kiekiai (stambios šakos, dideli medžio šakų, lapų kiekiai, kelmai) turi būti pristatyti į artimiausią kompostavimo aikštelę. Nedideli žaliųjų atliekų kiekiai priimami ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Biologiškai skaidžios atliekos iš viešbučių, motelių, restoranų, viešojo maitinimo įstaigų, mažmeninės prekybos įmonių, maisto perdirbimo įmonių, žemės ūkio produkcijos saugyklų, kurių tvarkymui nekeliami veterinariniai reikalavimai, gali būti pristatomos į kompostavimo aikšteles sutartiniais pagrindais.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo į žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelę tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Didelių gabaritų atliekos - seni baldai (kėdės, lovos, spintos, stalai, komodos ir kt.), langai, durys, dviračiai, kilimai, radiatoriai, automobilinės kėdutės, vežimėliai, talpos ir kitos didelių matmenų atliekos.

Draudžiama didelių gabaritų atliekas mesti į mišrių komunalinių atliekų, rūšiavimo konteinerius ar palikti šalia jų. Įmonės didelių gabaritų atliekas privalo pristatyti į artimiausią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Atliekų priėmimo didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse tvarka.

Atliekų priėmimo įkainiai, sutartis ir kiti dokumentai.

Aikštelių adresus rasite čia.

Mišrios komunalinės (po rūšiavimo likusios) atliekos

Įmonės turi naudotis jų poreikius atitinkančiais mišrių komunalinių atliekų konteineriais (120, 240 ar 1 100 l talpos). Šių atliekų konteineriai įmonėms duodami nemokamai. Konteinerių įsigijimo tvarką rasite čia.

Iš įmonių mišrios komunalinės atliekos surenkamos atsižvelgiant į tai, kaip aptarnaujami kiti atliekų turėtojai, esantys toje aptarnavimo zonoje arba su atliekų vežėju suderintu dažnumu. 

Informacija kokiu dažnumu renkamos mišrios komunalinės atliekos iš įmonių pateikta čia.

Mišrias komunalines atliekas kiekvienoje savaivaldybėje vežančių įmonių kontaktai pateikti čia.

Mišrios komunalinės (po rūšiavimo likusios) atliekos - sauskelnės, tualetinis popierius, vienkartinės nosinės, kitos asmens higienos priemonės, popieriniai rankšluosčiai, servetėlės,drabužiai, tekstilės gaminiai, avalynė, pelenai (šalti), sąšlavos, darbuotojų maisto atliekos, panaudotos virtuvinės, dušo kempinės, panaudoti skutimosi peiliukai, dantų šepetėliai, lipni juosta, porceliano, keramikos, veidrodžių duženos, supelijęs, riebaluotas popierius, naminių gyvūnėlių pakratai, kraikas, užpildyti dulkių siurblių maišeliai.

Mišrios komunalinės (po rūšiavimo) likusios atliekos turi būti metamos tik į šioms atliekoms skirtus konteinerius. Į šiuos konteinerius negalima mesti jokių kitų atliekų.

Mišrias komunalines atliekas vežančių įmonių kontaktus rasite čia arba ant konteinerio užklijuoto informacinio lapelio.