Spausdinti

Alytiškiai jau išmoko nepasimesti atliekų gausybėje

Paskelbta: 2018-10-09

Atliekų aplink mus – daugybė. Bet alytiškiai jau išmoko nepasimesti jų gausoje. Tiesa, pasitikslinti, kur ką mesti, vis dar tenka. Tą galėjo padaryti ir tradicinės šventės „Dzūkų turtai“ lankytojai  - Alytuje vykusiame renginyje jų laukė į visus klausimus pasiruošę atsakyti Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) specialistai ir mažiesiems šventės dalyviams skirta viešosios įstaigos „Pakuočių tvarkymo organizacija“ rengiama Spalvų edukacija.
Šįkart ji sulaukė itin gausaus jaunųjų spalvintojų būrio. Kol tėvai domėjosi atliekų tvarkymo sistema, vaikai noriai spalvino smagias dailininko Arūno Vaitkaus sukurtas iliustracijas, padėdami surasti atliekoms kelią namo. Prieš užduočių stalo vienas po kito prisėdo aštuonmetė Darija, šešiametė Eira, septynmetis Armandas, aštuonmetis Gustas, septynmetis Kipras ir devynių metų Emilė bei kiti. Vaikai ne tik spalvino, bet ir atsakė į klausimus apie atliekų rūšiavimą.  
Iš Glazgo miesto Jungtinėje Karalystėje kartu su tėvais pas senelius į Alytų parvykusi 2,5 metų Sofija drąsiai įsitaisė prie Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro palapinėje stovinčio stalo, išsirinko patinkantį piešinį ir susikaupusi spalvino.  
Jos močiutė tuo metu domėjosi, kur keliauja surinktos plastiko atliekos. „Man vienas žmogus sakė, kad jas veža deginti į Klaipėdą. Dažnai sako, kad prieš išmetant plastiko atliekas reikia išplauti. Bet jeigu jos vežamos deginti, tai kam tada plauti?“ – teiravosi alytiškė.
Moteris prisipažino, kad daugelis kaimynų nenori rūšiuoti, teigdami, kad taip protestuoja prieš didelę atliekų surinkimo ir tvarkymo kainą. Bet ji pati įsitikinusi, kad atliekas tvarkyti ir jas rūšiuoti reikia ne dėl valdžios, o dėl savęs, savo vaikų ir anūkų ateities. 
Spalvų edukacijoje dalyvavę vaikai gavo dovanų – spalvotų pieštukų rinkinius. Jie sakė rūšiuoti besimokantys darželiuose.
Vyresni vaikai prisipažino, kad šeimoje atliekų rūšiavimo iniciatoriais yra jie ir tą daryti skatina, moko ir savo tėvus, kuriems neretai kyla klausimų, kur mesti sulčių ar pieno pakuotes? Kur dėti metalą? Kur nukeliauja iš konteinerių surinktos atliekos ir kaip jos tvarkomos?
„Žmonėms kylantys klausimai, jų domėjimasis atliekų tvarkymu, rodo, kad jie yra aktyvūs atliekų tvarkymo sistemos dalyviai, kuriems rūpi, kaip ši sistema veikia, ar ji yra efektyvi“, -  pastebėjo renginyje dalyvavęs ir su jo dalyviais bendravęs Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.
Kartu su juo įmonės veiklą pristatė, į gyventojams kylančius klausimus atsakė ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vadovas Martynas Krasauskas, Rinkliavų administravimo padalinio vadovas Povilas Turčinavičius, Veiklos organizavimo padalinio vadovė Gražina Meržvinskienė, ekologė Erika Mockevičienė.
Jie gyventojams detaliai papasakojo apie atliekų rūšiavimą ir tvarkymą, dalijo informacinius lankstinukus, supažindino su visa per 15 metų sukurta Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistema.
Gausiai lankytojų sulaukę ARATC specialistai džiaugėsi, kad žmonės jau tampa sąmoningesni ir supranta atliekų rūšiavimo svarbą. Daug gyventojų domėjosi, ar gaus ir kada gaus naujuosius konteinerius maisto atliekoms rinkti. Teiravosi, ar galės turėti ir maisto atliekų, ir kompostavimo konteinerius.
Jaunimo gatvėje gyvenanti moteris pasidžiaugė, kad prie daugiabučio stovintys konteineriai visada tvarkingi, atliekas išveža laiku, kaimynai tvarkingai rūšiuoja. „Viskas labai normalu, tokių šiukšlynų kaip Vilniuje, pas mus nebūna“, - teigė moteris.
Kiti alytiškiai teiravosi, kur reiktų atvežti po statybų likusias atliekas, kur dėti metalo atliekas, ką daryti su žaliosiomis atliekomis. Pasitaikė ir nepatenkintų valdžios priimtais sprendimais atliekų rūšiavimo srityje, besiskundžiančių didelėmis rinkliavų kainomis.
Šventėje dalyvavę žmonės buvo skatinami prisiminti, kaip teisingai reikia rūšiuoti, o teisingas žinias pademonstravę alytiškiai apdovanoti prizais – nedideliais konteineriais maisto atliekoms namuose rinkti.