Spausdinti

Alytiškiai rūšiuoja, nors ir mitais daugelis dar tiki

Paskelbta: 2017-09-12

Tradicinė rūšiavimo pamoka, keliaujanti po Alytaus regiono savivaldybių šventes, savaitgalį surengta Alytaus Jaunimo parke vykusios Grikių šventės metu. Į ją susirinkę įvairaus amžiaus alytiškiai ne tik domėjosi, kas vyksta rūšiavimo palapinėje, bet ir dėstė savo požiūrį apie atliekų tvarkymo sistemą, dalindamiesi ir pasiūlymais, ir kritika.
Labai aktyviai į testo klausimus atsakinėję alytiškiai prisipažino vis dar tikintys kai kuriais mitais apie atliekų tvarkymą, pavyzdžiui, kad visos išrūšiuotos atliekos supilamos į vieną mašiną. Kai kam vis dar sunku patikėti, kad toje mašinoje yra atskiri skyriai skirtingų rūšių atliekoms.
Nuskambėjo ir siūlymas, kurį tikrai turėtų apsvarstyti atliekų vežėjai: rūšiuotas atliekas surenkančių automobilių kėbulus nudažyti skirtingomis spalvomis, kad visi matytų, jog jame yra atskiri skyriai.
Rūšiavimu besidomintys alytiškiai noriai dėstė ir savo nuomonę apie naują rinkliavos už atliekas skaičiavimo tvarką. O kai kurie atvirai prisipažino namuose nerūšiuojantys, nes, kaip tikino, neturi tam tinkamų sąlygų , neužtenka vietos kelioms šiukšliadėžėms pastatyti.  
Tačiau jei būtų noro ir vietos atsirastų. Tą patvirtina ne tik augantis rūšiuojančių gyventojų skaičius, bet ir rūšiavimo pamokoje su antrinių žaliavų panaudojimo edukacija dalyvavę šventės dalyviai.
Prie rūšiavimo konteinerių šįkart išsirikiavo net keturios komandos. Puikius rūšiavimo įgūdžius pademonstravo Odeta Petraitienė su dukromis  septynmete Goda ir devynmete  Vakare,  Jolanta Vekterienė su penkerių metų sūnumi Ričardu ir šešerių dukra Lidija, Valerija ir Kęstutis Maskvyčiai su sūnumi Kristijonu bei Janina Arlauskienė su aštuonmete dukra Rebeka.
Visoms komandoms, puikiai susidorojusioms su rūšiavimo užduotimi, buvo įteikti rūšiavimo pamokų su antrinių žaliavų panaudojimo edukacijos rengėjų viešosios įstaigos „Pakuočių tvarkymo organizacija“ ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro įsteigtais prizais – rankšluosčiais.
Simbolinė dovana – puodelis su rašikliu – įteiktas ir į testo klausimus atsakiusiam bei loterijoje dalyvavusiam ir ją laimėjusiam Jonui Uosaičiui. 
Ir rūšiavimo pamokoje dalyvavusiems, ir į testo klausimus atsakinėjusiems alytiškiams iškilo tie patys klausimai, į kuriuos atsakymus sunku buvo rasti ir kitiems rūšiavimo pamokų dalyviams: į kurį konteinerį mesti metalo pakuotes? Kaip rūšiuoti mišrią – iš popieriaus ir plastiko – sudarytą pakuotę?
Atsakymas konkretus – visa tai turi keliauti į plastiko atliekų konteinerį.
O kaip kūrybingai panaudoti antrinių žaliavų ir pakuočių atliekas? Daugybę atsakymo variantų į šį klausimą pateikė antrinių žaliavų panaudojimo edukacijoje dalyvavę vaikai, iš antrinių žaliavų sukūrę daug spalvingų  ir gražių žaislų. Vaikų kūrybingumas užkrėtė ir ne vieną kartu atėjusį tėtį bei mamą, tad įvairiausių žaislų iš antrinių žaliavų Alytuje sukurta daug ir visus juos bus galima pamatyti planuojamoje surengti parodoje, kurios eksponatais taps visa tai, kas sukurta šią vasarą vykusių edukacijų metu.    
Atliekų rūšiavimo pamokos su pakuočių ir antrinių žaliavų panaudojimo edukacijomis jau trečius metus iš eilės surengtos viešosios įstaigos „Pakuočių tvarkymo organizacija“ ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro iniciatyva.