Spausdinti

Prienuose ir Birštone – naujos atliekų rūšiavimo aikštelės

Paskelbta: 2018-02-07

Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse pradedamas įgyvendinti projektas, kurio metu bus įrengtos arba atnaujintos 63 konteinerinės aikštelės su rūšiuojamųjų atliekų surinkimui skirtais antžeminiais, pusiau požeminiais ir požeminiais konteineriais. Šiose aikštelėse bus įrengti ir maisto atliekoms skirti konteineriai, o dešimčiai aikštelių dar teks ir vienas tekstilės atliekų konteineris.
Visi konteineriai bus pritaikyti įdiegti elektroninio užrakto sistemą, kad pašaliniai žmonės negalėtų jais naudotis. 
Šiam projektui, kuris padės sumažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį ir padidinti antrinių žaliavų surinkimą, Aplinkos ministerija skiria daugiau kaip 2 mln. eurų.
„ES investicijomis nuosekliai tęsiama politika sudaryti gyventojams kuo palankesnes sąlygas rūšiuoti atliekas jų susidarymo šaltinyje – pirmiausia, buityje. Todėl praplečiama atliekų tvarkymo sistema, į ją įtraukiant atskirus maisto bei tekstilės surinkimo konteinerius“, – pažymi Europos Sąjungos paramos administravimo departamento direktorius Inesis Kiškis.
ES reikalavimai įpareigoja įdiegti atskirą maisto atliekų surinkimo sistemą.
Tokai sistema jau pradėta diegti visose bendrą Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro sistemą kuriančiose savivaldybėse. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) jau įsigijo 6 tūkstančius maisto atliekoms skirtų konteinerių komplektų, kurie bus išdalinti regiono miestuose gyvenantiems individualių namų gyventojams.    
Netrukus šie komplektai, kuriuos sudaro 120 litrų talpos konteineris su oro cirkuliacija ir filtravimu, orui pralaidus kibirėlis maisto atliekoms rinkti ir sandari talpa panaudotam aliejui bei riebalams, bus pradėti dalinti. Į juos gyventojai galės mesti ne tik maisto, bet ir visas biologiškai suyrančias atliekas. 
Vėliau maisto atliekų surinkimo konteineriai bus pastatyti ir visų regiono atliekų tvarkymo sistemą kuriančių savivaldybių daugiabučių namų kiemuose įrengiamose atliekų rūšiavimo aikštelėse.
Atskiras maisto atliekų surinkimas – viena opiausių problemų, kurią Lietuva privalo išspręsti, vykdydama Europos Sąjungos reikalavimus, numatančius, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos biologiškai skaidžios atliekos, tarp jų ir maisto, sudarytų ne daugiau kaip 35 procentus.
ES direktyva ir Valstybinis atliekų tvarkymo planas numato, kad nuo 2019 metų visos maisto atliekos iš gyventojų turi būti surenkamos atskirai. Tad šie metai yra paskutinis pasiruošimo etapas šiems reikalavimams įgyvendinti.