Spausdinti

Vaikai įsitikino: rūšiuoti atliekas ne tik naudinga, bet ir smagu

Paskelbta: 2017-11-28

„Aš rūšiuoju atliekas, nes noriu, kad būtų mažiau šiukšlių“, „Rūšiuoju, nes noriu, kad būtų švaru“, „Atliekas reikia rūšiuoti, kad nebūtų šiukšlynų“, - taip Alytaus miesto moksleiviai, dalyvavę Europos atliekų mažinimo savaitei skirtame renginyje „Išrūšiuosiu - pasipuošiu“, atsakė į klausimą, ką daryti, kad būtų mažiau atliekų.  
Visi jų atsakymai dalyvavo loterijoje „Nešiukšlinsiu!“, o burtų keliu išrinkti laimingieji gavo prizus.
Simboliška, kad Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro surengta popietė, skirta Europos atliekų mažinimo savaitei, vyko lapkričio 24-ąją, dieną, kai visas pasaulis ūžė nuo žinių apie „juodąjį“ išpardavimų penktadienį.
Į Alytaus miesto teatrą susirinkę moksleiviai mokėsi priešingų dalykų: čia buvo kalbama apie tai, kaip vengti atliekų, pirkti mažiau daiktų ir, žinoma, mažiau jų išmesti, nes net ir nereikalingais tapę daiktai gali atgimti naujam gyvenimui.
Tuo dar kartą įsitikino ir daugiau kaip šimtas Alytaus mokyklų pradinukų, penktadienį šurmuliavusių Alytaus miesto teatre, kur vyko įdomių šiukšliadėžių paroda, iš atliekų buvo gaminamos Kalėdų dekoracijos ir žaislai, buvo daug klausimų, atsakymų, dainų ir, žinoma, dovanų.
Kur keliauja visos atliekos? Kaip jos tvarkomos? Kaip galima perdirbti išrūšiuotas atliekas? Linksmai nusiteikę pradinukai iš Senamiesčio ir „Sakalėlio“ pradinių, Dzūkijos pagrindinės mokyklų ir Šv. Benedikto gimnazijos  vienas po kito drąsiai atsakinėjo į renginio vedėjo Juozo užduodamus klausimus, o išgirdę, kad už teisingus atsakymus bus apdovanoti, moksleiviai tapo dar aktyvesni.
Linksmos popietės metu vaikams pristatyta ir pirmoji Lietuvoje ekologinių pasakų knyga apie atsakingą atliekų rūšiavimą „Kontis ir Tvarkius“. Knygos autorė žurnalistė, naujienų portalo www.alytusplius.lt redaktorė Aldona Zinkevičiūtė-Jankauskienė kalbėjo su vaikais apie daiktus, kuriuos žmonės kuria, gamina, perka, naudoja, jais džiaugiasi, o galiausia išmeta. Knygos autorė surengė viktoriną, kurios metu teisingai į klausimus atsakę moksleiviai gavo dovanų pasakų knygą.
Kartu su edukatore Simona Kuckailiene vaikai kūrė kalėdinius papuošimus iš antrinių žaliavų, o su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktoriumi Algirdu Reipu, grojusiu gitara, dainavo smagias dainas. „Rūšiuoti ir tvarkyti atliekas yra labai linksma. Šios popietės metu pasikalbėsime, pasidžiaugsime, pabūsime kartu“, - į vaikus kreipėsi A. Reipas.
Paklaustas, kaip tvarkysime atliekas po 500 metų, jis patikino, kad jas labai svarbu tinkamai tvarkyti dabar. „Nes to nepadarius,  po 500 metų jau ne mes valdysime atliekas, o jos mus“, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovas. 
Alytaus moksleiviai įrodė, puikiai žinantys, kaip reikia tvarkyti atliekas – jie ne tik teisingai atsakinėjo į klausimus, bet ir noriai dalyvavo netradicinėje atliekų rūšiavimo pamokoje.
„Labai smagu, kad renginys, skirtas atliekų mažinimo savaitei, sulaukė tokio didelio mokyklų susidomėjimo. Norinčiųjų jame dalyvauti buvo gerokai  daugiau nei galėjo tilpti Alytaus miesto teatro galerijoje, tad planuojame rengti panašių renginių ciklą, keliaudami po regiono mokyklas, nes matome, kad vaikai tikrai domisi atliekų rūšiavimu, nori apie jį žinoti ir yra atsakingi rūšiuotojai“, - džiaugėsi renginio iniciatorė,  Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro  Veiklos organizavimo padalinio vadovė Gražina Meržvinskienė.
Europos atliekų mažinimo savaitės tikslas – skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį produktuose ir medžiagose, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų naudojimo laiką. Kasmet jos renginiuose dominuoja vis kita pasirinkta tema. Šiemet daugiausia dėmesio skirta pakuočių atliekų susidarymo prevencijai.
Iniciatyva Europoje rengti tokią savaitę kilo 2009 metais. Šią iniciatyvą palaiko ir jai skirtus renginius organizuoja dauguma Europos Sąjungos šalių.