Naujiena

Asmeninė patirtis ir išbandyti patarimai – sužinokite, kaip paprasta nešvaistyti maisto

2024 11 26

Asmeninė patirtis ir išbandyti patarimai – sužinokite, kaip paprasta nešvaistyti maisto

„Vos ne kasdien išvirtas didelis puodas bulvių, didelė lėkštė kotletų ar kepsnių ir dar kalnas mišrainės, arba kalnas blynų ir t.t. Čia - ne maitinimo įstaiga, čia - mano virtuvė prieš karantiną... Nepagalvokit, kad tiek  ruošdavau didelei šeimai -  tai viskas dviem, kasdien namuose valgantiems žmonėms ir retkarčiais atvykstančiam sūnui su drauge... Daug darbo, daug maisto ir didelis kalnas atliekų komposto krūvoje“, - tokią savo praeitį prisiminė Birštono savivaldybės Šaltinėnų kaimo gyventoja Asta Letkauskienė, atsiliepusi į Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro iniciatyvą Europos atliekų mažinimo savaitės metu dalintis patirtimi ir patarimais, kaip nešvaistyti maisto.

Jai, o taip pat alytiškei Odetai Petraitienei ir Virginijai Stapulionytei iš Lentvario atiiteko Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro įsteigti specialūs prizai, padėsiantys šioms išradingoms ir atsakingoms moterims dar labiau tausoti maistą.

O kaip jos tą daro iki šiol? Dalinamės jų patirtimi ir išbandytais patarimais, kurie gali būti naudingi visiems.

Tausoti padeda apgalvoti veiksmai

Maisto tausojimo patirtimi pasidalijusi Virginija, išvardijo labai konkrečius kasdienius veiksmus:

Visada ruošiu meniu, ką gaminsiu valgyti, savaitei.

Tikrinu turimų produktų atsargas.

Perku tik tai, ko trūksta.

Apsiperku tik kartą per savaitę.

Nepasiduodu akcijų pagundai.

Tokius produktus kaip kava, arbata, makaronai, naudoju net ir pasibaigus galiojimo terminui.

Saugau maisto produktus pagal instrukcijas, kad anksčiau laiko nesugestų ir nereiktų išmesti.

Perku nedideliais kiekiais, kad ilgai negulėtų ir neįsiveistų maistinės kandys.

Dažnai, ypač per šventes, pvz. Kalėdas, gavusi įvairių maisto produktų, kurių valgau mažai ar visiškai nevartoju (šokoladas, kava), įdedu skelbimą į maisto atiduotuvių grupes FB ir pasidalinu.

Įvairių maisto likučių suvartojimui labai pasiteisina pagaminti troškinius arba šiupininę sriubą.

Pabandė su maistu elgtis kitaip ir patiko!

Asta prisipažino, kad tausoti maistą ją paskatino...pandemija, kai laikas, anot moters, tarytum sustojo.

„Atsirado laiko daugiau paskaityti ir akys užkliuvo už straipsnių, rekomenduojančių taupyti pinigus. „Užkabino“ paskaičiavimai, kad didelė dalis pinigų yra išleidžiama maistui. O kodėl gi man nepasekti patirties turinčių žmonių pavyzdžiu ir nepabandyti pažaisti (tuo metu taip maniau) šį žaidimą?“ – pasakojo Asta.

Ji pradėjo registruoti išlaidas ir nustebo, kad perka tiek daug maisto produktų, augina daržoves ir gamina didžiulį kiekį konservuotų mišrainių, daržovių.

„Prisipažinau pati sau: daug darbo, daug išlaidų, daug prie puodų praleisto laiko ir... daug maisto likučių puoduose, šaldytuve, atidaryti ir jau pradėję gesti konservuotų daržovių stiklainiai. Mintyse pasakiau sau STOP. Pradėjau domėtis maisto taupymu, produktų pirkimu pagal iš anksto sudarytą sąrašą.

Pasirodo, internetas pilnas receptų, patarimų ką pagaminti taupiai, maistingai ir skaniai. Atradau puikias grupes feisbuke „Taupūs namai- taupi virtuvė“, „Taupome virtuvėje“, „Maisto gaminimo idėjos“ ir kitas“, - patirtimi dalijosi moteris.

Jai pačiai taip pat kilo daug minčių, ką galima panaudoti, o ne išmesti.

„Susikūriau sistemą, kuria ir naudojuosi: iš vienos dienos patiekalų likučių kitą dieną pagaminu labai įvairius naujus patiekalus, pvz.: pirma diena: virtos bulvės, kotletai, burokėlių mišrainė, antra diena iš vakarykščių likučių: burokėlių sriuba, žemaičių blynai ir t.t. Išmokau neleisti peraugti darže daržovėms, o jas užšaldyti. Niekada nesinorėdavo to paties patiekalo valgyti kelias dienas, todėl atradau labai įvairių skanumynų iš nesuvalgytų patiekalų. Mūsų šeimos mėgstamiausi: daržovių troškinys su šašlykais, virtų bulvių cepelinai ir žemaičių blynai su kotletais, avižinės košės blynai, grikių košės„ kotletai“, švilpikai“, - vardijo Asta.

Pagamintą maistą ar nusipirktus produktus ji jau išmoko taupyti ir tikslingai panaudoti. Tada pradėjo domėtis, kur gali panaudoti atliekas, susidarančias gaminant patiekalus.

„Jau seniai kiaušinių, svogūnų lukštai keliaudavo į šiltnamį dirvos gerinimui, o daržovių atliekos į kompostą. Panaršius internete radau idėją bulvių lupenomis tręšti serbentus, nes jiems labai naudingas krakmolas. Nuo tada visos lupenos keliauja maitinti 30 serbentų krūmų.

Patikėkit, atsirado daugiau laisvo laiko, mažiau išlaidų ir ta komposto krūva labai labai lėtai auga. Žaidimas tapo gyvenimo būdu“, - pokyčiais džiaugiasi moteris.

Nauja etiketo taisyklė - rūšiuoti

Alytiškės Odetos šeimai rūšiavimas taip pat yra neatskiriama gyvenimo dalis.

„Jau beveik dešimtmetį namuose gyvena keletas dėžių, kurių viena skirta plastikui, kita popieriui, trečia bendroms šiukšlėms ir kibirėlis maisto atliekoms. Kadangi turime šiltnamį, tai maisto produktų atliekos dažniausiai paverčiamos kompostu.

Parduotuvėje akcijos vilioja, tačiau jau kelintą kartą suprantu, jog du tie patys produktai, kartais negaminami dvi dienas iš eilės, tad ir kokybė, tiek šviežumas nukenčia. Stengiuosi įsigyti maistą pagal numatytus gaminti patiekalus, taip ir sutaupoma, ir mažiau išmetama.

Žinoma, ypač vasarą reikia prisiminti, kad nemažai atliekų gali tapti puikiomis trąšomis, kaip kiaušinių lukštai (kupini kalcio), banano žievė (fosforo ir kalio šaltinis, greitai pūva).

Auginame šunį, tai mėsos kaulai ir kiti likę gabaliukai, tampa maistui, o katinui žuvies atliekos - gardžiu kąsneliu“, - pasakojo Odeta.

Ji turi ir prasmingą palinkėjimą artėjant gražiausioms metų šventėms: „Kartais parduotuvėje pilni maisto vežimai kelia klausimą, kas tiek suvalgys, nes po keleto išeiginių sutikus žmones, nemažai kalba „persivalgiau“, „teko išmesti“. Tad linkiu pirkti racionaliau, o tinkamu maistu naudoti ar tiesiog produktais pasidalinti su vargstančiais. Dviguba nauda – atliktas geras darbas ir išmesti nereikia“.

Ir labai optimistiškai nuteikia Odetos pastebėjimas: „Jau sukurta naujo etiketo taisyklė – rūšiuoti“.

Kviečiame visus laikytis šios taisyklės ir dėkojame, dalyvavusiems Europos atliekų mažinimo savaitei skirtoje iniciatyvoje – jūsų patirtis ir patarimai bus panaudoti rengiant Alytaus regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo plane 2021-2027 m. numatytas rekomendacijas bei praktinius patarimus, kaip išvengti ar sumažinti virtuvės ir kitos maisto ruošimo atliekų susidarymą.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.