Naujiena

Duosiu eurą – išvežk mano išmestas atliekas!

2020 08 25

Buvo tylus ir šiltas vasaros vakaras. Visi aplink, regis, juo mėgavosi. Susėdusios ant suoliuko prie laiptinės plepėjo senjoros, netoliese stoviniavo vaikus prižiūrinčios mamos, net nosis į telefonus subedę paaugliai ir tie buvo lauke. Tik Algis neramiai dairėsi pro savo buto langą ir laukė, kad tik greičiau sutemtų ir tų žmonių kieme nebeliktų.

Jis buvo labai pavargęs - ką tik baigė buto remontą ir norėjo eiti miegoti, bet negalėjo. Reikėjo išmesti seną sofą ir dėžę nuo televizoriaus. Bet negi tokius daiktus neši ir paliksi prie konteinerių, kai visi mato? Dar paskųs!

Tad Algis laukė, kol sutems ir kiemas ištuštės. Tada kartu su sūnumi ir dar žmonai padedant išvilko sofą į lauką, kiek atsikvėpė ir nunešė ją prie atliekų konteinerių. Dar ir kartonines dideles dėžes prie jų numetė ir greitai nuskuodė namo.

„Nu va, pagaliau susitvarkėm“, - apžvelgdama butą pasidžiaugė Algio žmona ir visi griuvo miegoti.   

Rytą atsikėlę kaimynai ir aplinkinių namų gyventojai pyko ir nervinosi išvydę seną sofą ir dėžes prie konteinerių. Atėjusi aikštelės prižiūrėtoja klausė, gal matė, kas tą sofą atvilko, bet visi purtė galvas: nežinom, ir širdo toliau.

Prižiūrėtoja paskambino atliekų vežimo įmonei ir kitą dieną sofa buvo išgabenta į rūšiavimo centrą. Algis, pamatęs ją išvežant, patenkintas trynė rankas ir tarė žmonai: „Matai, sakiau, kad nereikia patiems rūpintis. Paėmė, išvežė ir nieko nekainavo!”

Taip, Algi, tau nekainavo - už tavo sofos išvežimą į aikštelę sumokėjo kaimynai ir kiti miesto gyventojai. Nes atliekų niekas veltui neveža – sofą išgabenusi įmonė išlaidas už tai įtraukė į sąskaitą, kuri buvo pateikta savivaldybei. Sąskaitos suma buvo padalinta visiems gyventojams. Už tavo sofos išvežimą sumokėjo ir tie, kurie patys veža daiktus į rūšiavimo centrus (atliekų surinkimo aikšteles), ir tie, kurie tokių daiktų niekada nėra išmetę.

Atliekų tvarkymo specialistai yra paskaičiavę, kad dėl prie konteinerių paliekamų didelių gabaritų atliekų rinkliavos dydis išauga maždaug 25 procentais.

„Nebūna nė vienos dienos, kad prie konteinerių nerastume paliktų didelių atliekų“, - atsiduso Alytaus miesto konteinerių aikštelių prižiūrėtojos Jurgita ir Evelina. Daugiausia tokių daiktų paliekama prie bendrabučių esančiose konteinerių aikštelėse.

Čia kone po kiekvienos nakties „išdygsta“ sofa, fotelis, dėžės, baldų plokštė, drabužių maišai. Kartais – klozetas, sena skalbimo mašina, čiužinys. Kai kada tokių „radinių“ aptinkama ir prie pačiame  miesto centre esančių konteinerių.  

Didelius daiktus jų savininkai prie konteinerių tempia naktimis, slapstydamiesi, suprasdami, kad negerai daro.

Kartais juos išduoda ant dėžių likę užklijuoti adresai. Tuomet prižiūrėtojos skambina aptiktais kontaktais ir prašo sutvarkyti, tai, ką išmetė. Daugelis prašymą išgirsta: ateina, dėžes išlanksto arba suplėšo ir sumeta į konteinerį. Bet yra buvę ir taip, kad žmogus atėjo, lapelį su savo adresu nuo dėžės nuplėšė ir nuėjo, savo šiukšlyną kitiems tvarkyti ir už jį mokėti palikęs.

O sykį vyriškis, atneštą guminę žarną prie konteinerio numetė. Tai pamačiusi prižiūrėtoja, paklausė, kodėl taip daro. „Kad netelpa“, - atšovė vyriškis. „Kas netelpa į konteinerius, reikia į rūšiavimo centrus vežti“, - paaiškino jam prižiūrėtoja. „Duosiu tau eurą, išvežk mano atliekas“, - pasiūlė erelis-šiukšlintojas.

Užuot eurą už savo nevalyvumą siūlęs, jis galėjo nemokamai pasiimti priekabą ir į konteinerį netelpančias visas savo šiukšles į aikštelę išvežti. Priekabą atliekoms išvežti galima gauti Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Takniškių padalinyje – jos nemokamai nuomojamos  gyventojams.

Priekabos paklausios – laisvų retai būna, todėl norint ja pasinaudoti reikia iš anksto rezervuoti paskambinus telefono numeriu 8 670 37881. Priekaba nemokamai išnuomojama dviem valandoms.

Didelių gabaritų ir kitas į konteinerius netelpančias atliekas gyventojams pageidaujant išveža ir bendrovė „Ekonovus“. Už jos paslaugas reikia papildomai mokėti. Kaina priklauso nuo išvežamo atliekų  kiekio, nuo to, iš kur tas atliekas reikia paimti, ar reikia išnešti, ar jau būna išneštos. 

„Ši pasauga populiarėja. Prieš penkerius metus niekas dėl jos nesikreipdavo, o dabar per mėnesį sulaukiam iki dešimties skambučių su prašymais išvežti atliekas į aikšteles“, - sakė „Ekonovus“ Alytaus padalinio vadovė Gintarė Pocevičiūtė.

Tad peršasi išvada, kad protingų ir tvarkingų žmonių daugėja. Bet, kaip sakoma, šaukštas deguto visą statinę pagadina, o ką jau kalbėti apie sofą ar spintelę! Visą miestą subjauroja.

Išeitis yra tik viena – nekrauti savo šiukšlių kaimynams po langais ir neapkrauti jų papildomais mokesčiais. Prie konteinerių išmestos atliekos pačios į aikšteles nenueina, o jų išvežimas gula ant visų gyventojų pečių. Negerai, kai taip. 

Daugiau informacijos apie atliekų tvarkymą ir rūšiavimo centrus www.aratc.lt.