Naujiena

Europos regionai derina kovos su atliekomis strategijas: pristatoma ir ARATC patirtis

2023 07 19

Europos šalių regionams svarbu keistis patirtimi apie inovatyvias atliekų mažinimo priemones, plėsti žinias apie efektyvius atliekų prevencijos modelius ir regioninę atliekų politiką. Tokie yra pagrindiniai tarptautinio projekto „StopWaste“ tikslai.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra vienas šio projekto partnerių. Įgyvendinant projektą, kartu su jo partneriais iš Portugalijos, Nyderlandų ir Rumunijos kuriama metodika atliekų prevencijai gerinti.

Pirmasis projekto partnerių susitikimas, kuriame ARATC atstovavo direktorius Algirdas Reipas bei Aplinkosauginio ugdymo ir pakartotinio naudojimo padalinio vadovė Agnė Jučienė, vyko Portugalijoje, Viseu Dão Lafões regione. Čia susirinkę visų keturių šalių atstovai pristatė savo veiklas atliekų tvarkymo, jų mažinimo, antrinio panaudojimo srityse, dalijosi gerosios praktikos pavyzdžiais, keitėsi patirtimi planavimo, užduočių formavimo, kainodaros srityse.

„Visų šalių ir jų regionų patirtis yra skirtinga, tačiau dirbdami toje pačioje srityje, įgyvendindami tas pačias Europos Sąjungos direktyvas ir aplinkosauginius reikalavimus, turime daug sąlyčio taškų ir keisdamiesi patirtimi, turime puikią galimybę mokytis vieni iš kitų“, - sakė ARATC vadovas  A. Reipas.

Susitikime pristatytos ARATC veiklos maisto atliekų prevencijos ir tvarkymo bei pakartotinio naudojimo srityse sulaukė didžiulio susidomėjimo. „Po mūsų pristatymo projekto partneriai buvo maloniai nustebinti, kad mes turime ne tik inovatyvią atliekų prevencijos viziją, bet ir didžiulę patirtį šioje srityje“, - pastebėjo A. Jučienė.

StopWaste“ yra naujas INTERREG EUROPE 2021–2027 projektas, kuriuo siekiama tobulinti atliekų susidarymo prevencijos politikos priemones.

Projekto metu bus pristatomi ir aptariami novatoriški sprendimai, leidžiantys žymiai sumažinti atliekų susidarymą regionuose., dalijamasi įžvalgomis apie politikos ir finansavimo metodus, praktiką, novatoriškus sprendimus ir verslo modelius.

„StopWaste“ yra vienas iš 72 projektų, patvirtintų pagal Europos Sąjungos programą „Interreg Europe 2021-2027“. Iš viso programai buvo pateikta daugiau nei 300 paraiškų.

Projektas patvirtintas 2023 metų kovą ir tęsis iki 2027 metų kovo mėnesio. Patariamasis projekto partneris yra Darnaus vystymosi studijų centras (CEDES) Portugalijoje.  Projekte taip pat dalyvauja Viseu Dão Lafões (Portugalija) savivaldybė, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, Bukarešto-Ilfovo regioninės plėtros agentūra (Rumunija) ir Almerės savivaldybė (Nyderlandai).