Naujiena

Gelbėtojų komanda iš ARATC: atliekas mes sutvarkysime, bet kas pakeis žmonių elgesį?

2021 05 04

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojai pastaruoju metu jaučiasi lyg gelbėjimo komanda, kone kasdien skubanti į problemines konteinerių aikšteles tvarkyti išmėtytų atliekų. Neretai jiems tenka rungtyniauti su varnomis, kurios jau žino, kur dažniausiai mėtosi atliekos ir lekia prie jų pirmos: gal vėl ką skanaus bus išmetę?

Anądien ant konteinerio dangčio buvo maišelis virtų cepelinų padėtas. Pasisotino varnos, apšnerkštė konteinerį ir nuskrido laimingos. Šiukšles atnešęs žmogus to išterlioto konteinerio dangčio net liesti nebenori – meta savo atliekas ant žemės, kitas irgi padaro tą patį. Trečias fotografuoja, deda į feisbuką ir piktinasi: netvarka mieste! 

Kol vieni rašo komentarus, ARATC žmonės skuba tą netvarką sutvarkyti. „Ir tegu! Mes juk už tai sumokam!“, - pasigirsta nuomonių. Ne, mielieji, mes už tai nemokam. Mes sumokam už tai, kad yra tvarkomos mūsų surinktos ir išrūšiuotos, o ne bet kur išbarstytos atliekos.

„Mes gelbstime Alytų nuo šiukšlių“, - sarkastiškai šypteli ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų organizavimo ir kontrolės padalinio vadovas Martynas Krasauskas. Ir jis pats, ir kiti šio padalinio darbuotojai kiekvieną rytą pradeda, tikrindami konteinerių aikšteles. Pirmiausia, žinoma, problemines. Tas, kur gyventojai viską mieliau meta prie konteinerių, o ne į juos.

„Užsikimšę konteineriai“, - kartais skundžiasi gyventojai. Bet konteineriai, deja, patys neužsikemša. Juos užkemša žmonės, tingintys pastumti savo atliekas arba bandantys sugrūsti į konteinerius tai, ko negalima.

Neseniai adresu Vingio g. 5 Alytuje esančioje konteinerių aikštelėje vaizdo kamera buvo užfiksuota, kaip automobiliu prie šios aikštelės  atvažiavęs vyriškis pradėjo krauti prie konteinerių statybų atliekas. Žmogau, ar sunku buvo jas tau iki rūšiavimo aikštelės nuvežti ir ten iškrauti? Kamera užfiksavo ir automobilio numerį, ir jo vairuotoją, visa filmuota medžiaga bus perduota miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriui ir surašytas protokolas už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimą.

Šiuo metu vaizdo kameromis yra stebimos aštuonios konteinerių aikštelės Alytuje. Netrukus bus pastatyta dar keletas modernių kamerų ir jų fiksuojamas vaizdas stebimas tiesiogiai internetu. Tai padės dar operatyviau reaguoti į pažeidimus, o pažeidėjams taikyti teisės aktuose numatytas sankcijas.

Patirtis parodė, kad vaizdo kameros yra veiksminga drausminanti priemonė. Ji labai pasiteisino, pavyzdžiui, adresu Daugų g. 3 esančioje konteinerių aikštelėje, kur dar neseniai mėtydavosi atliekos. Šiandien aikštelėje – švaru. Kamera dažnai fiksuoja vaizdus, kaip atliekas atnešę gyventojai pirmiausia pakelia akis į kamerą ir įsitikinę, kad ji tebėra, tvarkingai sumeta atliekas į konteinerius.

Vietos juose beveik visuomet būna. O jei visos atliekos būtų išrūšiuotos, tai ir žodžio „beveik“ nereikėtų. Aikštelių priežiūros specialistai kiekvieną rytą patikrina, ar konteineriai neperpildyti ir jei tokių aptinka, iš karto informuoja vežėją. Prireikus atliekų išvežti atskuba ir ARATC automobiliai.

Apie perpildytus konteinerius, pastebėtus šiukšlintojus ar kitas problemas gali pranešti ir patys gyventojai – tiek aikštelių priežiūros specialistų, tiek atliekų vežėjo kontaktai yra nurodyti kiekvienoje konteinerių aikštelėje įrengtuose stenduose.

Atliekas mieste surenkanti bendrovė „Ekonovus“ nuo gegužės mėnesio jas veža pagal naują sutartį. Joje numatyta, kad mišrios atliekos bus surenkamos ir išvežamos kas antrą dieną, o laiku neištuštinus konteinerių už nesuteiktą paslaugą įmonei bus taikoma išskaita.

„Mes nuoširdžiai dirbame ir kartu su miesto savivaldybe iš vežėjo reikalaujame, kad gyventojai gautų kokybiškas atliekų tvarkymo paslaugas. Bet galutinis rezultatas priklauso ir nuo to, kaip elgiasi gyventojai, kurie rūšiuodami atliekas niekam paslaugos neteikia – savo elgesiu su atliekomis jie parodo savo sąmoningumą, atsakomybę, požiūrį į gyvenimą, aplinką“, - sako ARATC direktorius Algirdas Reipas.