Naujiena

Nebijokit, jūsų šiukšliadėžių niekas netikrins!

2020 07 27

Trys jaunos alytiškės Urtė, Rusnė ir Vakarė kasdien ima elektrinius paspirtukus ir jais važiuoja į darbą. Jų darbo vieta – Alytaus miesto daugiabučiai.  Atvažiavusios prie namo, merginos nušoka nuo paspirtukų. Viena lieka jų saugoti, kitos dvi eina į vidų.

Jos stabteli prie buto durų ir spaudžia skambutį. Už durų pasigirsta žingsniai. Jas atidaręs šeimininkas klausiamai žiūri į merginas.

„Sveiki, mes - iš Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro. Vykdome trumpą apklausą ir norime pasikalbėti apie rūšiavimą. Ar rūšiuojate atliekas?“ - teiraujasi merginos.

Daugelio butų gyventojai skuba patikinti, kad tikrai rūšiuoja. Bet yra ir tokių, kurie išgirdę minint atliekas, išpučia akis, kažką suburba panosėje ir užtrenkia duris.

„Mums susidarė įspūdis, kad išgirdę apie atliekas, jie pagalvoja, kad mes eisim ir tikrinsim jų šiukšles“, - juokėsi merginos.

Ne, šiukšliadėžių tikrinti jos tikrai neis. Urtė, Rusnė ir Vakarė yra ekologinių žinių ambasadorės – jos, apsirengusios marškinėliais su skiriamaisiais ženklais, paspirtukais važinėja po Alytų, skleisdamos informaciją apie atliekų rūšiavimą, dalindamos lankstinukus ir vykdydamos apklausą, kuria siekiama išsiaiškinti, kaip alytiškiai rūšiuoja, kas juos skatina tą daryti, o kas, priešingai, nuo to stabdo.

Per pirmąsias pora savo darbo savaičių moksleivės Urtė ir Rusnė bei būsimoji studentė Vakarė aplankė beveik pusšimtį Alytaus daugiabučių. Iki rugsėjo jos suplanavusios užsukti į visus miesto daugiabučius, pabendrauti su jų gyventojais, išgirsti jų nuomonę apie rūšiavimą ir naujuosius atliekų konteinerius.

„Daugelis žmonių yra tikrai patenkinti naujais konteineriais, pozityviai vertina jų atsiradimą. Bet išgirstame ir nusiskundimų, kad konteinerių aikštelių yra per mažai, kad konteineriai pastatyti per toli nuo namų, kad per mažos jų angos“, - pasakojo merginos, prisipažindamos, kad joms labai įdomu  išgirsti žmonių nuomonę – juk tai irgi savojo miesto pažinimas!

Jos jau spėjo pastebėti, kad rūšiavimu labiau domisi senjorai, o jaunimui tai kol kas mažiau įdomi tema.

Urtė, Rusnė ir Vakarė tapo pirmosiomis ekologinių žinių ambasadorėmis Alytuje. Šią vasarą įdarbinti tris jaunus žmones, kurie skleistų ekologines idėjas, atsakytų į iškylančius klausimus, diskutuotų su alytiškiais apie rūšiavimą, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras nusprendė atsižvelgęs į tai, kad mieste pradėtos eksploatuoti naujos požeminių konteinerių aikštelės, pradėtas atskiras maisto atliekų surinkimas, o tai, kaip ir kiekvieną naujovę, lydi išankstinės nuostatos, nuogąstavimai, kyla nemažai klausimų.

„Norime, kad neatsakytų klausimų būtų kuo mažiau, kad žmonės išgirstų informaciją iš pirmų lūpų, kad išsakytų savo nuomonę – bendravimas mums padeda geriau suprasti vieniems kitus, o kai atsiranda supratimas, jau galimi ir bendri veiksmai bei geri rezultatai“, - sakė ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų organizavimo ir kontrolės padalinio vadovo pavaduotoja Rasa Opolskienė.