Naujiena

Pradžia nebūna lengva, bet nepradėjęs neįsibėgėsi

2022 01 17

Nuo ko pradėti ir kaip  organizuoti atskirą maisto atliekų surinkimą? Tokių klausimų vis dažniau sulaukia Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) specialistai. Jie kyla daugeliui maisto atliekų rūšiavimui besiruošiančių kitų regionų savivaldybių, jų įmonių specialistams.

„Pradžia nebūna lengva, bet nepradėjęs neįsibėgėsi“, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo direktorius  Algirdas Reipas į ARATC atvykusiems įmonės „Jonavos paslaugos“ vadovams.

„Jonavos paslaugų“ direktorius Edmundas Mulokas, jo pavaduotojas Povilas Beišys, Atliekų tvarkymo sistemos organizavimo skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė domėjosi, kaip vyksta maisto atliekų surinkimo procesas, ar atskiras jų surinkimas turėjo įtakos rinkliavos kainai, kaip formavosi gyventojų rūšiavimo įgūdžiai, kaip regione tvarkomos atskirai surinktos maisto atliekos.

Svečiams buvo įdomu išgirsti, kad pirmieji rūšiuoti maisto atliekas pradėję individualių namų gyventojai gavo ne tik konteinerius šioms atliekoms išmesti, bet ir specialius kibirėlius joms rinkti bei atskiras talpas naudotam aliejui. Kad į konteinerius prie daugiabučių namų maisto atliekas reikia mesti surinktas į maišelius, o šiltuoju metų laiku tą rekomenduojama daryti ir individualių namų gyventojams – tai padeda išvengti blogų kvapų susidarymo.

Nuogąstavimai, kad atskirai surinktos maisto atliekos smirdės labiau nei kitos atliekos, neturi jokio pagrindo – į maisto atliekų konteinerius reikia mesti ne tik maisto likučius, bet ir vienkartinius popierinius rankšluosčius bei servetėles, kambarinius augalus, kurie tampa savotiška struktūrine medžiaga, sugeriančia ir neutralizuojančia kvapus.

„Maisto atliekų surinkimas niekuo nesiskiria nuo mišrių atliekų surinkimo ir atliekų tvarkymo tai nepabrangina“, - atsakydamas į svečių klausimus patikino A. Reipas.

Maisto atliekos atskirai nuo mišrių atliekų Alytaus regione surenkamos jau ketvirtus metus. Nuo 2024 metų maisto ir virtuvės atliekų rūšiuojamasis surinkimas turės būti įdiegtas visuose regionuose.  

„Turime tam atsakingai ruoštis ir labai svarbu, kad yra su kuo pasikonsultuoti, pasisemti patirties, išgirsti profesionalių pasitarimų“, - sakė „Jonavos paslaugų“ vadovas Edmundas Mulokas, dėkodamas Alytaus RATC direktoriui, įmonės Atliekų tvarkymo paslaugų organizavimo ir kontrolės padalinio vadovui Martynui Krasauskui, padalinio specialistei Eglei Zalieckienei už galimybę susipažinti su atliekų tvarkymo sistema, kurioje maisto atliekų surinkimas yra labai svarbus ir reikšmingas.

Pastebėta, kad pradėję rūšiuoti maisto atliekas žmonės jau nesustoja to daryti, atsikrato išankstinių nuogąstavimų ir įsitikina, kad viską išrūšiavus mišrių atliekų lieka labai nedaug. O išrūšiuotos atliekos nebrangsta!