Naujiena

Startuoja „Atliekų kultūros“ apdovanojimai: išdalinkite palaikymo širdeles tvarumo herojams!

2024 09 03

Turime jums dovaną - po 18 virtualių širdelių, kurias iki rugsėjo 24-osios galite padovanoti tvarumą puoselėjantiems žmonėms bei organizacijoms. Jos iš gausybės pasiūlymų yra atrinktos šių metų „Atliekų kultūros“ apdovanojimams. Nepanaudotos širdelės sunyks, o išdalintos, kaip rodo Visatos dėsniai, sugrįš su kaupu! Išbandykite nedelsdami ir pasisemkite įkvėpimo iš sėkmės istorijų, kuriomis netrukus pasidalinsime.

Visuomenininkas Giedrius Bučas - puikus pavyzdys, kaip palaikymo žodžiai įkvepia nesustoti ir ryžtis vis didesniems aplinkosauginiams užmojams. Prieš ketverius metus jo žygis pėsčiomis „Už švarią Lietuvą“ pelnė „Metų įvykio 2020“ vardą „Atliekų kultūros“ apdovanojimuose. Šiemet Giedrius vėl keliauja - jau šešis mėnesius pėsčiomis eina Baltijos jūros pakrante, kviesdamas milijonus gyventojų stabdyti jūros taršą. „Pirmyn, Giedriau, nesustok - mes su tavim“, - ištars kiekvienas, spustelėjęs palaikymo širdelę skiltyje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/#metu-pasiaukojimas

Aplinkosaugininkės Linos Paškevičiūtės kasdienė veikla - ne tokia ekstremali, bet ne mažiau prasminga. Septynerius metus vadovaudama nevyriausybinei organizacijai „Aplinkosaugos koalicija“ Lina siekia, kad valdžios institucijos ir politikai priimtų aplinkos būklei palankius sprendimus. Į judėjimą „Girių spiečius“ burdama mokslininkus bei miškams neabejingus žmones Lina viliasi, kad bent pusėje Lietuvos miškų ilgainiui bus vykdoma iš esmės gamtai draugiška miškininkystė be išplyninančių ūkinių kirtimų, pokyčius pradedant valstybiniuose saugomų teritorijų ir priemiesčių miškuose. „Lina, ir aš palaikau šį svarbų siekį“, - reikš įžiebta širdelė „Atliekų kultūros“ apdovanojimų svetainėje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/#metu-pasiaukojimas

Būdų ir formų, kaip jauniems žmonėms atskleisti ryšio su gamta svarbą, pasiaukojančiai ieško iniciatyvos „9 zuikiai“ sumanytoja Sandra Galdikaitė. Per patirtimi grįstus mokymus ji padeda dalyviams užmegzti tvirtesnius ryšius su aplinka, pasitelkiant įvairius kiekvieno pojūčius. Sandra neabejoja, kad svarbiau kliautis ne dirbtiniu intelektu, o genialiuoju intelektu, Žemėje veikiančiu milijardus metų. „Nuostabu, kad skiri tam savo laiką, Sandra“, - ištarsite vienu palaikymo širdelės spustelėjimu https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/#metu-pasiaukojimas

Kategorijoje „Metų DĖK’ui“ išsidėstęs iniciatyvų trejetas kasdien vadovaujasi pamatiniu atliekų mažinimo principu: naudok, kas jau sukurta, perkurk, perdirbk (angliškai, „reuse, reduce, recycle“). Padėkoti jiems ir palaikyti ypač svarbu. Virtualių širdelių tam dar greičiausiai turite!

Štai Šiaulių, Akmenės, Telšių ir Pakruojo rajonų savivaldybių gyventojai iš viešųjų bibliotekų gali skolintis ne tik knygas, bet ir įvairiausius muzikos instrumentus, mokslinių tyrinėjimų priemones, edukacinius žaislus, sensorinius, specialiųjų poreikių asmenims pritaikytus daiktus. Taip gana brangūs, nekasdienio poreikio daiktai tampa prieinami kiekvienam, skatinamas naudotojų atsakingumas bei sąmoningumas. „Žavu, net pavydu!“ - reikš jūsų balsai už „Daiktų biblioteką“ apdovanojimų svetainėje ir, kas žino, gal šios iniciatyvos sėkmė „Atliekų kultūros“ apdovanojimuose įkvėps panašiai veiklai ir kitas Lietuvos bibliotekas.

Ką reškia „trokšti antro gyvenimo“, yra skaudžiais pajutę Marijampolėje įsikūrusios asociacijos „Rūpestėlis“ nariai, Onkologinių ligų ištiktus žmones ir jų artimuosius „Rūpestėlio“ komanda kviečia neužsisklęsti, o kibtis į gyvenimą bendraujant ir kuriant kartu: prie besikeičiančio kūno prisitaikant mylimus drabužius, iš atraižų siuvant nuotaiką keliančius rankdarbius, dovanojant juos kitiems. Visuomenei atvirų renginių metu „Rūpestėlio“ bendruomenė skleidžia ne tik tvarumo idėjas, bet ir skatina onkologinių ligų prevenciją. „Sveikatos ir stiprybės“, - palinkėsite gausiai „Rūpestėlio“ komandai, skyrę palaikymo širdelę: https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/#metu-dekui

Šiais laikais, kai naujas rūbas kainuoja pigiau nei kavos puodelis ar sumuštinis, kaunietės Karolinos Barišauskienės pastangos kalbėti apie greitosios mados užkulisius ir burti tvaresniais aprangos pasirinkimais besidominčių žmonių bendruomenę „Giver tag“ renginiuose yra vertos gausaus palaikymo. „Karolina, puiki kryptis!“ - nepraleiskite progos virtualią širdelę skirti ir šiai iniciatyvai.

Praėjusiais metais į apdovanojimus įtraukta nominacija „Metų pavyzdys“ prožektorių šviesą atkreipia į įmones bei organizacijas, kurios savo kasdienėje veikloje įprasmina kultūringą elgesį su atliekomis.

Vieną jų - natūralią ir ekologišką kosmetiką siūlanti kompanija „Uoga Uoga“, jau trylika metų nuosekliai ieškanti ir geriausių produktų pakavimo sprendimų. Čia pirmenybė teikiama ne plastikui, karaliaujančiam kosmetikos pramonėje, o tvaresnėms alternatyvoms - stiklo, aliuminio, perdirbto plastiko, bioplastiko, popierinėms pakuotėms. Nors ne kartą nauji „Uoga Uoga“ pasiūlymai klientus trikdė bei kėlė abejonių, kosmetikos kūrėjai negailėjo pastangų savo sprendimams pagrįsti. Laikas parodė: klientai linkę keisti savo įpročius, jei supranta jų prasmę. „Uoga Uoga“, aukite ir klestėkite!“, - reikš jūsų palaikymas svetainėje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/#metu-pavyzdys

Antrus metus iš eilės „Metų pavyzdžio“ apdovanojimui nominuotas Lietuvos jūrų muziejus. Naujausias ir itin ambicingas Lietuvos jūrų muziejaus projektas - Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras. Jame slaugomi ir gydomi nuo žmogaus bei ūkinės veiklos nukentėję ruoniai ir paukščiai, įgyvendinama šiuolaikinius mokslo ir praktikos standartus atitinkanti jūros gyvūnų tyrimų ir gelbėjimo sistema, vykdomi gyvūnų biologijos tyrimai bei skatinamas visuomenės švietimas ir edukacija. Ekspozicijos ir edukacinėse erdvėse esantiems baldams gaminti naudojamos plokštės, pagamintos iš atliekų, pakuočių bei vandenynuose ir jūrose surinkto mikroplastiko. Pavyzdžiui, stalviršių plokštės pagamintos iš perdirbtų jogurto indelių. Net jei dar nepavyko apsilankyti ir pamatyti viso to gyvai, turite šansą už nuoseklumą ir tvarumo kryptį pagirti bei paskatinti Lietuvos jūrų muziejaus komandą - juk skirti virtualią širdutę nieko nekainuoja!

„Metų pavyzdžiu 2023“ pretenduoja tapti ir projektas „Atsakingas vairuotojas“, kurio tikslinė auditorija - būsimi vairuotojai. Autogamintojų ir importuotojų asociacija kartu su Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacija surėmė pečius, kad plačiau paskleistų žinią apie transporto priemonių įtaką aplinkai ir su jomis susijusių atliekų tvarkymą. Vien Europos Sąjungoje transporto sektorius suvartoja trečdalį visų energijos išteklių, daugiau nei 70 proc. šio kiekio - keliaujantieji automobiliais. Praėjusiais metais „Atsakingo vairuotojo“ paskaitose visoje Lietuvoje apsilankė apie pusė tūkstančio būsimų vairuotojų. „Tai - svarbu!“, - reikš virtualios širdelės greta šios projekto. Nešykštėkite!

Dar devynias iniciatyvas, pretenduojančias į „Metų įkvėpimo 2023“, „Metų kūrėjo 2023“ ir „Metų įvykio 2023“ apdovanojimus pristatysime po savaitės. Iki tol kviečiame kasdien užsukti į „Atliekų kultūros“ apdovanojimų svetainę ir keliais spragtelėjimais prisidėti prie jus įkvepiančių veiklų sėkmės.

Balsavimas svetainėje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/ vyks iki rugsėjo 24 dienos, o laimėtojai paaiškės iškilmingo renginio metu spalio 16 dieną.

VAATC informacija