Naujiena

Susitikime su Seimo nariu T. Tomilinu – apie atliekų tvarkymo iššūkius ir perspektyvas

2021 12 07

Atliekų tvarkymo aktualijos kasdien tampa vis opesnės. Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai ir besikeičiantys teisės aktai atliekų tvarkytojams kelia naujus iššūkius. Apie juos kalbėta Seimo nario Tomo Tomilino susitikime su  Alytaus regiono  atliekų tvarkymo centro direktoriumi Algirdu Reipu.

„Kaip Seimo Aplinkos komiteto narys norėjau susipažinti su pozityvia Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro veikla, pagrindiniais atliekų tvarkymo sistemos iššūkiais. Labai svarbu savo akimis pamatyti, kaip įgyvendinami žiedinės ekonomikos principai, aptarti, koks galėtų būti mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių veiklos modelio vystymas“, - sakė T. Tomilinas.

Jis apžiūrėjo Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų parką, kuriame naudojant modernią techniką, yra tvarkomos iš gyventojų ir įmonių surinktos atliekos, užtikrinant, kad tik nedidelė jų dalis būtų šalinama sąvartyne – apie 90 proc. regione susidarančių komunalinių atliekų yra perdirdamos ar kitaip panaudojamos.

„Turimos technologinės galimybės mums leidžia tinkamai sutvarkyti surinktas atliekas. Tačiau dėl teisinio reguliavimo, gamintojų importuotojų atsakomybės taikymo kyla vis naujų problemų, kurių sprendimas nepriklauso nuo regioninių atliekų tvarkymo centrų veiklos, tačiau būtent jiems tenka  atsakomybė už galutinį rezultatą“, - susitikime kalbėjo ARATC direktorius A. Reipas.

Daug rūpesčių savivaldybėms ir regioniniams centrams kelia tai, kad nuo kitų metų pradžios planuojama finansavimą už pakuočių atliekų konteineriuose aptiktas priemaišas perkelti ant savivaldybių pečių. Tuo tarpu apie gamintojų importuotojų atsakomybę už mišrių atliekų sraute aptinkamų pakuočių atliekų tvarkymo išlaidų padengimą nekalbama.

„Gamintojų importuotojų atsakomybės didinimas yra ne mažiau svarbus nei naujos investicijos į atliekų perdirbimą ir antrinį jų panaudojimą“, - įsitikinęs Seimo narys T. Tomilinas, pastebėdamas, kad liberali Lietuvos atliekų tvarkymo sistema turi didelių spragų ir jai reikalingas strateginės kontrolės modelis.