Naujiena

Visi keliai veda į... ARATC, pakartotinio daiktų naudojimo centrą

2022 09 15

Būna dienų, kai žinomą posakį, kad visi keliai veda į Romą, galima perfrazuoti ir sakyti, kad visi keliai veda į Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro pakartotinio daiktų naudojimo padalinį „TikoTiks“.

Viena tokių dienų buvo ketvirtadienį - sulaukta svečių ir iš Mažeikių rajono savivaldybės, ir viešosios įstaigos Pasaulio piliečių akademija atstovų, su kuriais kartu atvyko ir viešnia iš tolimųjų Filipinų.

Pakartotinio daiktų naudojimo idėja – populiari ir patraukli, bet kaip ji įgyvendinama praktiškai? Atsakymo į šį klausimą ir ieškojo ARATC padalinyje „TikoTiks“ apsilankę svečiai.

„Jūs esate lyderiai šioje srityje. O mūsų savivaldybės planuose – pakartotinio naudojimo sistemos sukūrimas. Tad norisi pamatyti, kas padaryta, kas pavyko, kas nepavyko, kur einama. Kad kurdami patys, neužliptume ant grėblio ir nepridarytume klaidų“, - sakė Mažeikių rajono savivaldybės mero patarėjas Virgilijus Radvilas.

Kartu su už atliekų tvarkymą atsakingu savivaldybės specialistu Virginijumi Raudoniumi jis domėjosi, kaip organizuojama pakartotinio naudojimo sistema, su kokiais iššūkiais susiduriama surenkant ir ruošiant daiktus pakartotiniam naudojimui, kaip tvarkomos tekstilės atliekos, kurių surenkami labai dideli kiekiai, bet tik labai maža dalis – apie 10 proc. – yra tinkama tolesniam naudojimui.

„Pradedant kurti pakartotinio naudojimo modelį, labai svarbu apsispręsti, kokią vietą jis užims bendroje atliekų tvarkymo sistemoje ir rasti dialogą su bendruomenėmis, kad jos suprastų pačią idėją, ją palaikytų ir įgyvendintų“, - dalindamasi patirtimi kalbėjo ARATC Aplinkosauginio ugdymo ir pakartotinio naudojimo padalinio vadovė Agnė Jučienė.

Pakartotiniu naudojimu ir tekstilės atliekų tvarkymu domėjosi ir „TikoTiks“ padalinyje apsilankę Pasaulio piliečių akademijos projektų koordinatoriai Neringa, Paulius bei Karmela, atvykusi iš Filipinų.

Pagrindinės šios, tarptautinius projektus įgyvendinančios, organizacijos veiklos kryptys – ekologija, darnus vystymasis.

„Norėjome kolegei iš Filipinų parodyti, kokią atliekų perdirbimo kultūrą turime, pristatyti geriausius jos pavyzdžius, o vienas tokių pavyzdžių yra čia, Alytuje“, - kalbėjo Pasaulio piliečių akademijos atstovas Paulius.

Susitikimo metu aptartos ir tolesnės ARATC ir Pasaulio piliečių akademijos bendradarbiavimo galimybės.